پیرو انتشار خبر کذب اخیر در فضای مجازی در ارتباط با زیست بوم مجازی درسا به اطلاع می رساند

یکشنبه, 24 مرداد 1400 ساعت 19:30

با سلام و آرزوی سلامتی برای همه آحاد بشر، پیرو انتشار خبر کذب اخیر در فضای مجازی در ارتباط با شرکت "زیست بوم مجازی درسا (درسا)" به اطلاع می رساند:

  1. شرکت زیست بوم مجازی درسا (درسا) به عنوان تجمیع گر و ناشر (اگریگیتور) تخصصی کودک در نیمه دوم دهه ۱۳۹۰ فعال بوده است و تلاش کرده است متناسب با سیاستها و مقررات موجود در بستر فضای مجازی در ایجاد و استمرار اکوسیستم مناسب کودک و نوجوان فعال باشد.
  2. درگاه و بستر پرداخت استفاده از برنامک‌ها (اپلیکیشن‌ها) ، بر طبق رویه اپراتورها و منطبق با مقررات ابلاغی رگولاتور، در "درسابازار" ارزش افزوده (VAS) بوده است. که پس از مصوبه شماره 300 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تغییر کرده و استفاده از سایر بسترهای پرداخت محور کار این سامانه می باشد.
  3.  درسا از خدمات ارزش افزوده دو اپراتور همراه اول و ایرانسل استفاده نموده است و با توجه به مقررات دو اپراتور اقدام به طراحی واسط برنامه نویسی (SDK ) به منظور جلوگیری از هر گونه سوء‌استفاده صاحبان خدمات (و از جمله اشتراک اجباری کاربر) نموده است.
  4.  درسا توسعه دهنده زیرساخت و پلتفرم (App Store) "درسا بازار" می باشد و سرویس‌ها و برنامک ها متعلق به تولیدکنندگان محتوای طرف قرارداد می‌باشد و ارتباط مالکیتی با محصولاتی که در درسابازار منتشر می‌شوند ندارد و مسئولیت حقوقی برنامک ها کاملاً با توسعه‌دهندگان آنان است. لذا، در صورت اثبات اولیه هر گونه ادعایی در مورد خرابکاری و یا استفاده از بدافزار، درسا مسئولیت دارد که مراتب را جهت پیگیری قضایی به مراجع ذیصلاح ارجاع دهد.
  5. درسا از هرگونه انتقاد و پیشنهاد برای ارتقای کیفی و فناورانه خود استقبال می‌کند و پس از بررسی، هر گونه نقصی را رفع خواهد نمود. استمرار فعالیت هر کسب و کاری، ایجاد اعتماد و امنیت کاربرانش هست و ادعای کذب مطروحه خلاف حداقل عقل اقتصادی است.
  6. درسا از انتشار دهندگان خبر قبلی درخواست انتشار این اطلاعیه را دارد و این حق را بر خورد محفوظ می دارد که به منظور حفظ برند و اعاده حیثیت، در صورت تکرار و لزوم، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری نماید.

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب