اعلام آمادگی زیست بوم مجازی درسا برای تحقق اینترنت کودکان

شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 15:53

مدیرعامل زیست بوم مجازی درسا در خصوص اظهارات اخیر وزیر ارتباطات مبنی بر تحقق طرح این وزارتخانه برای راه‌اندازی اینترنت کودکان در آینده نزدیک، از اعلام آمادگی زیست بوم مجازی متبوعش برای اینترنت کودکان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، عباس محمدخانی در راستای سند چشم انداز طرح وزارت ارتباطات درباره اجرایی کردن طرح اینترنت کودکان و اظهارات اخیر وزیر ارتباطات مبنی بر تحقق طرح این وزارتخانه برای راه‌اندازی اینترنت کودکان در آینده نزدیک، گفت: برخورداری از اینترنتی مخصوص به کودکان و نوجوانان در شرایط امروز جامعه که غالب فعالیت های آنها را مشروط به حضور در این فضا کرده، امری ضروری است.
وی ادامه داد: در همین راستا زیست بوم مجازی درسا که طی سال های اخیر، فعالیت خود را با هدف تولید محتوای پاک و ایمن آغاز کرده و نقطه عطف خود را گروه سنی کودک و نوجوان قرار داده، با ایجاد اینترنت پاک، پیشگام این برنامه بوده است.
محمدخانی خاطرنشان کرد: اینترنت درسا یک اینترنت مخصوص کودک و نوجوان است و برای حفظ سلامت و نشاط این گروه سنی حساس، محتوای نامناسب یا آلوده ندارد.
مدیرعامل زیست بوم مجازی درسا، منظور از محتوای نامناسب را سایت‌هایی که مناسب سن کودک و نوجوان نبوده و مربوط به بزرگسالان است، عنوان کرد.
وی همچنین در توضیح محتوای آلوده ای که احتمال دارد کودک و نوجوان در معرض آنها قرار گیرند، گفت: اینترنت پاک شرایطی را فراهم می کند تا هرگونه محتوای آسیب زا، از دسترس کودک و نوجوان خارج شود.
محمدخانی عنوان کرد: خانواده درسا همچنین با تولید و اجرای برنامک های دنیای درسا و درسابازار به اهمیت کنترل و نظارت والدین بر حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، اهتمام ویژه ای داشته است؛ به عبارت دقیق تر، هدف اصلی درسا ایجاد فضای پاک و ایمن در قالب برنامک هایی است که برای کودکان و نوجوانان عرضه می شود.
پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگویی با بیان اینکه طرح این وزارتخانه برای راه‌اندازی اینترنت کودکان به زودی محقق می‌شود تاکید کرد که نقش اپراتورهای مجازی در تمام مراحل این طرح دیده شده است. محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به طرح وزارت ارتباطات درباره اجرایی کردن طرح اینترنت کودکان بیان کرد: طرح ما در این باره تهیه و نهایی شده است که در حال حاضر در مرحله‌ای است که ما مجری این طرح را منصوب کنیم.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب