ایجاد شبکه‌های اختصاصی کودکان با قوانین فعلی امکان پذیر است

سه شنبه, 06 آذر 1397 ساعت 12:43

یک حقوقدان ضمن تاکید بر اهمیت دسترسی به دنیای مجازی متناسب با سن کودکان، اظهار کرد: از مجموع مواد قانونی موجود در کنوانسیون حقوق کودک، قانون جرایم رایانه‌ای و منشور حقوق شهروندی، می توان به این دیدگاه رسید که بخشی از موضوع حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی، در قوانین دیده نشده که این خلاء باید برطرف شود اما با همین قوانین فعلی هم می‌توان با ایجاد شبکه‌های اختصاصی کودکان، در جهت حمایت از آنها گام برداشت.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، شاهرخ صالحی در بررسی حقوق کودکان پیرامون استفاده از فضای مجازی، به قوانین این حوزه اشاره کرد و گفت: کودک از نظر کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک و نیز تعریفی که یونیسف از کودکان ارائه می‌دهد به کلیه افرادی اطلاق می‌شود که کمتر از 18 سال تمام سن داشته باشند؛ بر این اساس، همه افراد زیر 18 سال باید مشمول حمایت‌های قانونی در دسترسی به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر این فضا باشند.
وی با بیان اینکه ماده 17 کنوانسیون حقوق کودک که جمهوری اسلامی ایران نیز به آن پیوسته است، ادامه داد: این ماده که به عنوان یک قانون داخلی، قابل اجراست، تاکید می‌کند کشورهای عضو کنوانسیون باید دسترسي‌ كودك‌ به‌ اطلاعات‌ و مطالب‌ از منابع‌ گوناگون‌ و بين‌المللي‌، خصوصاً مواردي‌ كه‌ مربوط‌ به‌ اعتلاي‌ رفاه‌ اجتماعي‌، معنوي‌ يا اخلاقي‌ و بهداشت‌ جسمي‌ و روحي‌ وي‌ مي‌شود را تضمين‌ ‌كنند.
صالحی افزود: در این کنوانسیون همچنین کشورهای عضو را تشویق به همكاري‌هاي‌ بين‌المللي‌ در جهت‌ توليد، مبادله‌ و انتشار اين‌ گونه‌ اطلاعات‌ و مطالب‌ از منابع‌ گوناگون‌ فرهنگي‌، ملي‌ و بين‌المللي‌ کرده است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: البته در کنار این تشویق به توسعه دسترسی‌های کودک، محدودیت‌هایی نیز در جهت حمایت از دو موضوع نقض حریم خصوصی و سوءاستفاده جنسی از کودکان وجود دارد؛ از جمله درهمین ماده 17 کنوانسیون، از کشورها خواسته شده، توسعه‌ خط‌ مشي‌هاي‌ مناسب‌ در جهت‌ حمايت‌ از كودك‌ در برابر اطلاعات‌ و مطالبي‌ كه‌ به‌ سعادت‌ وي‌ آسيب‌ مي‌رساند، را اتخاذ کنند.
وی گفت: علاوه بر این، در ماده 34 کنوانسیون، كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ متعهد شده‌اند كه‌ از كودكان‌ در برابر تمام‌ اشكال‌ سوءاستفاده‌ها و استثمارهاي‌ جنسي‌ حمايت‌ كنند .
به گفته صالحی، اگرچه کنوانسیون‌های بین‌المللی به لحاظ عضویت ایران در آنها و تصویب مجلس شورای اسلامی، در حکم قانون داخلی هستند، اما متاسفانه به طور مشخص در قوانین و مقررات ملی، حکمی در خصوص حمایت از کودکان در فضای مجازی وجود ندارد. البته در ماده 28 قانون جرایم رایانه‌ای مصوب 1388 این نکته تاکید شده است که «...دادگاه‌های ایران در موارد زیر نیز صالح به رسیدگی خواهند بود: ... د) جرایم رایانه‎ای متضمن سوء‌استفاده از اشخاص کمتر از ١٨ سال، اعم از آنکه مرتکب یا بزه‎دیده ایرانی یا غیرایرانی باشد.»
این حقوقدان همچنین در ادامه اظهارات خود به ماده 32 منشور حقوق شهروندی اشاره و اظهار کرد: طبق این ماده، کودکان حق دارند به اطلاعات مناسب با سن خود دسترسی داشته باشند و نباید در معرض محتوای غیراخلاقی، خشونت‌آمیز یا هر نوع محتوایی قرار گیرند که موجب غلبه ترس یا بروز آسیب جسمی یا روانی شود.
وی گفت: از مجموع این مواد قانونی در کنوانسیون حقوق کودک، قانون جرایم رایانه‌ای و منشور حقوق شهروندی، می توان به این دیدگاه رسید که بخشی از موضوع حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی، در قوانین دیده نشده که این خلاء باید برطرف شود اما با همین قوانین فعلی هم می‌توان با ایجاد شبکه‌های اختصاصی کودکان، در جهت حمایت از آنها گام برداشت.
صالحی در پایان به برخی از فعالیت های فعلی در این حوزه نیز اشاره کرد و افزود: شبکه های اختصاصی کودکان می تواند به اشکال مختلفی از جمله کانال، اینترنت، اپلیکیشن و ... تولید و در دسترس کودکان قرار گیرد که در حال حاضر هم مجموعه های موفقی مانند خانواده درسا از عهده این امر مهم بر آمده اند.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب