تبدیل یک تهدید به فرصت با کنترل و نظارت والدین بر کودکان در فضای مجازی

سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 15:13

یک آسیب‌شناس با بیان اینکه تهدیدهای فضای مجازی را باید به فرصت تبدیل کرد، گفت: یکی از مهمترین فرصت‌ها می‌تواند در قالب مجموعه‌های کنترل شده و نظارتی از سوی والدین برای کودکان و نوجوانان به اجرا درآید که نقش تولیدکنندگان برنامک‌های نظارتی مانند زیست‌بوم مجازی درسا، مسیر تحقق آن خواهد بود.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، دکتر مجید ابهری با در جریان قرار گرفتن فعالیت‌های زیست‌بوم مجازی درسا، از ورود بخش خصوصی به تولید و سالم‌سازی این محیط ابراز خرسندی کرد و گفت: فضای مجازی نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریتی است که بتواند از طریق آن، بیش از پیش از خطرات این تیغ دو لبه به سوی مزایای آن حرکت کند.
وی با اشاره به حداقل سن استفاده از تلفن همراه در کشور که به ۸ سال کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: امروزه این ابزار بسیار فراتر از یک محیط ارتباطی عمل کرده و کاربری آن در زمینه بازی و سرگرمی نیز نمایان می‌شود.
این کارشناس در ادامه افزود: کاربری تلفن همراه یا تبلت برای کودکان و نوجوانان باید با برنامه‌هایی مانند خانواده درسا که مناسب این سنین طراحی و تولید شده اند، بین این گروه سنی حساس، توسعه و ترویج یابد تا به واسطه آن بتوان محیط فرهنگی ایرانی اسلامی را کنترل کرد.
این آسیب‌شناس اجتماعی همچنین یکی از معضلات امروز فضای مجازی در داخل کشور را کمبود توجه ارگان‌های دولتی و آموزشی کشور نسبت به برنامه‌ها و بازی‌های مخصوص به کودکان و نوجوانان عنوان و اظهار کرد: این بی‌توجهی در عصر حاضر تا جایی پیش رفته است که کودکان به راحتی و با کمترین زحمت می‌توانند به هرگونه محتوا و بازی دسترسی داشته باشند و ناگفته نماند که 85 درصد از آنها محتوای خشونت‌آمیز کشتار، تیراندازی و امثال آن تشکیل می‌دهد.
ابهری ادامه داد: این در حالی است که استانداردهای مدونی برای استفاده کودکان از برنامه‌ها و محتواهای مجازی در دنیا وجود دارد و اجرای آن در داخل کشور و از لحاظ بومی نیز می‌تواند نوعی دستیابی به استانداردهای جهانی باشد که دنیای درسا به عنوان برنامکی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد جزو همین موارد به شمار می‌رود و مهمترین شاخصه آن، تعیین سطح و نوع دسترسی فرزندان به برنامه‌ها و دسترسی‌های تلفن همراه بر اساس سن کودک و صلاحدید والدین است.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب