طراحي سايت , طراحي سايت فروشگاهي , پشتيباني سايت , بهينه سازي سايت

تبدیل یک تهدید به فرصت با کنترل و نظارت والدین بر کودکان در فضای مجازی

سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 15:13

یک آسیب‌شناس با بیان اینکه تهدیدهای فضای مجازی را باید به فرصت تبدیل کرد، گفت: یکی از مهمترین فرصت‌ها می‌تواند در قالب مجموعه‌های کنترل شده و نظارتی از سوی والدین برای کودکان و نوجوانان به اجرا درآید که نقش تولیدکنندگان برنامک‌های نظارتی مانند زیست‌بوم مجازی درسا، مسیر تحقق آن خواهد بود.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، دکتر مجید ابهری با در جریان قرار گرفتن فعالیت‌های زیست‌بوم مجازی درسا، از ورود بخش خصوصی به تولید و سالم‌سازی این محیط ابراز خرسندی کرد و گفت: فضای مجازی نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریتی است که بتواند از طریق آن، بیش از پیش از خطرات این تیغ دو لبه به سوی مزایای آن حرکت کند.
وی با اشاره به حداقل سن استفاده از تلفن همراه در کشور که به ۸ سال کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: امروزه این ابزار بسیار فراتر از یک محیط ارتباطی عمل کرده و کاربری آن در زمینه بازی و سرگرمی نیز نمایان می‌شود.
این کارشناس در ادامه افزود: کاربری تلفن همراه یا تبلت برای کودکان و نوجوانان باید با برنامه‌هایی مانند خانواده درسا که مناسب این سنین طراحی و تولید شده اند، بین این گروه سنی حساس، توسعه و ترویج یابد تا به واسطه آن بتوان محیط فرهنگی ایرانی اسلامی را کنترل کرد.
این آسیب‌شناس اجتماعی همچنین یکی از معضلات امروز فضای مجازی در داخل کشور را کمبود توجه ارگان‌های دولتی و آموزشی کشور نسبت به برنامه‌ها و بازی‌های مخصوص به کودکان و نوجوانان عنوان و اظهار کرد: این بی‌توجهی در عصر حاضر تا جایی پیش رفته است که کودکان به راحتی و با کمترین زحمت می‌توانند به هرگونه محتوا و بازی دسترسی داشته باشند و ناگفته نماند که 85 درصد از آنها محتوای خشونت‌آمیز کشتار، تیراندازی و امثال آن تشکیل می‌دهد.
ابهری ادامه داد: این در حالی است که استانداردهای مدونی برای استفاده کودکان از برنامه‌ها و محتواهای مجازی در دنیا وجود دارد و اجرای آن در داخل کشور و از لحاظ بومی نیز می‌تواند نوعی دستیابی به استانداردهای جهانی باشد که دنیای درسا به عنوان برنامکی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد جزو همین موارد به شمار می‌رود و مهمترین شاخصه آن، تعیین سطح و نوع دسترسی فرزندان به برنامه‌ها و دسترسی‌های تلفن همراه بر اساس سن کودک و صلاحدید والدین است.


جشنواره علمی تخیلی کودک و نوجوان

برگزاری جشنواره علمی تخیلی کودک و نوجوان ایران 1435 با مشارکت زیست بوم مجازی درسا ⚡️ویژه 8 تا 18 ساله ها 📆 ثبت نام تا پایان بهار 🎁همراه با جوایز ارزنده🎁

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، جشنواره علمی تخیلی کودک و نوجوان ایران 1435 که با هدف ترسیم آینده با ایده های کودکان و نوجوانان برگزار می شود قصد دارد تا گروه های سنی 8 تا 18 سال را به چالشی دعوت و از طریق آن، به شکوفایی ایده های نو پیرامون آینده جامعه کمک کند. در این بین، برخی از فعالان حوزه کودک و نوجوان از جمله زیست بوم مجازی درسا در کنار وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات ایران و دانشگاه صنعتی شریف، با حمایت از برگزاری این جشنواره، به نقش نسل تاثیرگذار آینده جامعه تاکید بیشتری دارند که حیطه فعالیت های آنها هم گویای این قضیه است. افرادی که تمایل به شرکت در این جشنواره را دارند، می توانند با ورود به سایت www.wikiwall.ir یا نصب اپلیکیشن آن بر روی تلفن های همراه خود، با انتخاب شهر خود، اطلاعات مورد نیاز را تکمیل کرده و در نهایت با انتخاب عنوان جشنواره علمی تخیلی کودک و نوجوان ایران 1435، ثبت نام خود را تکمیل کنند. لازم به ذکر است کودکان و نوجوانان می توانند از ایده ها و تفکرات افراد بزرگتر از جمله پدربزرگ و مادربزرگ ها، کمک گرفته و با تصور آینده، هر ایده ای که از شهر، روستا، شهربازی، خانه، خودرو و هر مورد دیگری به ذهنشان می رسد، به شکل فیلم، متن، عکس، بازی یا فایل صوتی و حتی انیمیشن در سایت بارگذاری کنند.