تبدیل یک تهدید به فرصت با کنترل و نظارت والدین بر کودکان در فضای مجازی

سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 15:13

یک آسیب‌شناس با بیان اینکه تهدیدهای فضای مجازی را باید به فرصت تبدیل کرد، گفت: یکی از مهمترین فرصت‌ها می‌تواند در قالب مجموعه‌های کنترل شده و نظارتی از سوی والدین برای کودکان و نوجوانان به اجرا درآید که نقش تولیدکنندگان برنامک‌های نظارتی مانند زیست‌بوم مجازی درسا، مسیر تحقق آن خواهد بود.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، دکتر مجید ابهری با در جریان قرار گرفتن فعالیت‌های زیست‌بوم مجازی درسا، از ورود بخش خصوصی به تولید و سالم‌سازی این محیط ابراز خرسندی کرد و گفت: فضای مجازی نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریتی است که بتواند از طریق آن، بیش از پیش از خطرات این تیغ دو لبه به سوی مزایای آن حرکت کند.
وی با اشاره به حداقل سن استفاده از تلفن همراه در کشور که به ۸ سال کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: امروزه این ابزار بسیار فراتر از یک محیط ارتباطی عمل کرده و کاربری آن در زمینه بازی و سرگرمی نیز نمایان می‌شود.
این کارشناس در ادامه افزود: کاربری تلفن همراه یا تبلت برای کودکان و نوجوانان باید با برنامه‌هایی مانند خانواده درسا که مناسب این سنین طراحی و تولید شده اند، بین این گروه سنی حساس، توسعه و ترویج یابد تا به واسطه آن بتوان محیط فرهنگی ایرانی اسلامی را کنترل کرد.
این آسیب‌شناس اجتماعی همچنین یکی از معضلات امروز فضای مجازی در داخل کشور را کمبود توجه ارگان‌های دولتی و آموزشی کشور نسبت به برنامه‌ها و بازی‌های مخصوص به کودکان و نوجوانان عنوان و اظهار کرد: این بی‌توجهی در عصر حاضر تا جایی پیش رفته است که کودکان به راحتی و با کمترین زحمت می‌توانند به هرگونه محتوا و بازی دسترسی داشته باشند و ناگفته نماند که 85 درصد از آنها محتوای خشونت‌آمیز کشتار، تیراندازی و امثال آن تشکیل می‌دهد.
ابهری ادامه داد: این در حالی است که استانداردهای مدونی برای استفاده کودکان از برنامه‌ها و محتواهای مجازی در دنیا وجود دارد و اجرای آن در داخل کشور و از لحاظ بومی نیز می‌تواند نوعی دستیابی به استانداردهای جهانی باشد که دنیای درسا به عنوان برنامکی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد جزو همین موارد به شمار می‌رود و مهمترین شاخصه آن، تعیین سطح و نوع دسترسی فرزندان به برنامه‌ها و دسترسی‌های تلفن همراه بر اساس سن کودک و صلاحدید والدین است.


«درسانامه»؛ نخستین نشریه تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان

نشریه داخلی تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان با عنوان «درسانامه» و با همت خانواده درسا گردآوری و آماده انتشار شد.

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، نخستین نشریه داخلی تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان گردآوری و با عنوان «درسانامه» آماده انتشار شد.

خانواده درسا به منظور ترویج فرهنگ سواد فضای مجازی و استفاده سودمند و مفید کودک از دنیای مجازی اقدام به جمع آوری و تهیه نشریه ای کرده است تا در مدارس و مراکز آموزشی رده سنی کودک در سراسر کشور منتشر کند.

این نشریه در 4 صفحه و با موضوعات مختلف روز حوزه فناوری و کودک، ویژه اولیاء و مربیان تنظیم شده است و قصد دارد تا ضمن اعلام خطر از فضای ناامن موجود، راهکارهایی برای کاهش دغدغه والدین و استفاده مناسب از گوشی های هوشمند و اینترنت پاک، ارائه دهد.

لازم به ذکر است خانواده درسا قصد دارد با برگزاری دوره های آموزشی حضوری برای اولیاء و مربیان مدارس مناطق مختلف استان تهران، «درسانامه» را ارائه کند تا به واسطه آن، با کلیت اهدافی که پیش از این به آن اشاره شد، دست یابد.


دانلود