طراحي سايت , طراحي سايت فروشگاهي , پشتيباني سايت , بهينه سازي سايت

تبدیل یک تهدید به فرصت با کنترل و نظارت والدین بر کودکان در فضای مجازی

سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 15:13

یک آسیب‌شناس با بیان اینکه تهدیدهای فضای مجازی را باید به فرصت تبدیل کرد، گفت: یکی از مهمترین فرصت‌ها می‌تواند در قالب مجموعه‌های کنترل شده و نظارتی از سوی والدین برای کودکان و نوجوانان به اجرا درآید که نقش تولیدکنندگان برنامک‌های نظارتی مانند زیست‌بوم مجازی درسا، مسیر تحقق آن خواهد بود.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، دکتر مجید ابهری با در جریان قرار گرفتن فعالیت‌های زیست‌بوم مجازی درسا، از ورود بخش خصوصی به تولید و سالم‌سازی این محیط ابراز خرسندی کرد و گفت: فضای مجازی نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریتی است که بتواند از طریق آن، بیش از پیش از خطرات این تیغ دو لبه به سوی مزایای آن حرکت کند.
وی با اشاره به حداقل سن استفاده از تلفن همراه در کشور که به ۸ سال کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: امروزه این ابزار بسیار فراتر از یک محیط ارتباطی عمل کرده و کاربری آن در زمینه بازی و سرگرمی نیز نمایان می‌شود.
این کارشناس در ادامه افزود: کاربری تلفن همراه یا تبلت برای کودکان و نوجوانان باید با برنامه‌هایی مانند خانواده درسا که مناسب این سنین طراحی و تولید شده اند، بین این گروه سنی حساس، توسعه و ترویج یابد تا به واسطه آن بتوان محیط فرهنگی ایرانی اسلامی را کنترل کرد.
این آسیب‌شناس اجتماعی همچنین یکی از معضلات امروز فضای مجازی در داخل کشور را کمبود توجه ارگان‌های دولتی و آموزشی کشور نسبت به برنامه‌ها و بازی‌های مخصوص به کودکان و نوجوانان عنوان و اظهار کرد: این بی‌توجهی در عصر حاضر تا جایی پیش رفته است که کودکان به راحتی و با کمترین زحمت می‌توانند به هرگونه محتوا و بازی دسترسی داشته باشند و ناگفته نماند که 85 درصد از آنها محتوای خشونت‌آمیز کشتار، تیراندازی و امثال آن تشکیل می‌دهد.
ابهری ادامه داد: این در حالی است که استانداردهای مدونی برای استفاده کودکان از برنامه‌ها و محتواهای مجازی در دنیا وجود دارد و اجرای آن در داخل کشور و از لحاظ بومی نیز می‌تواند نوعی دستیابی به استانداردهای جهانی باشد که دنیای درسا به عنوان برنامکی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد جزو همین موارد به شمار می‌رود و مهمترین شاخصه آن، تعیین سطح و نوع دسترسی فرزندان به برنامه‌ها و دسترسی‌های تلفن همراه بر اساس سن کودک و صلاحدید والدین است.


نام «درسا» امروز به عنوان یک اکوسیستم کودک شناخته شده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر لزوم حمایت از زیست‌بوم‌های تخصصی کودک و نوجوان در عرصه فضای مجازی تاکید کرد و گفت: ایران هم مانند سایر کشورها برای جبران عقب‌ماندگی‌های کشور در تامین فضای مجازی پاک و سالم کودک نیاز به حمایت دولت و دستگاه‌های اجرایی دارد.

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، محمدجواد آذری جهرمی در برنامه متن و حاشیه که به مناسبت رویداد الکامپ برگزار شد، به عنوان یک پدر به دغدغه‌های والدین پیرامون فضای مجازی اشاره کرد و افزود: بسیاری از خانواده‌ها نگران اطلاعات و محتوایی که فرزندشان از فضای مجازی بهره‌برداری می‌کنند، هستند و متولیان این حوزه می‌توانند بر اساس این نگرانی، محتوای مورد نظر را تامین کنند.

وی حضور کودکان در فضای مجازی را مستلزم قواعد و قوانینی دانست که با حضور مجموعه‌های متولی فضای مجازی کودک و نوجوان و نظارت والدین امکان‌پذیر است و گفت: اقدامات این حوزه نباید صرفا سلبی باشد و برنامه‌های ایجابی هم در پیشبرد طرح‌های فضای مجازی پاک کودک و نوجوان امروز با ارائه برنامک‌های متناسب با نیاز و خواست کودک و نوجوان ممکن است.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه، خاطرنشان کرد: امروز نام «درسا» به عنوان یک اکوسیستم کودک برای همگان شناخته شده است.

به گفته وزیر ارتباطات، اقداماتی از این دست و ارائه دستاوردهای میلیونی در عرصه برنامه‌سازی کودک نشان‌دهنده این مساله است که محتوای مناسب تولید شده و در دسترس کودکان قرار گرفته است.


ادامه خبر