تقدیر از زیست بوم مجازی درسا در همایش ملی فناوری‌های فرهنگی

یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 16:18

نخستین همایش ملی فناوری‌های فرهنگی در حالی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه صنعتی شریف و با حضور فعالان حوزه صنایع فرهنگی برگزار شد که از زیست بوم مجازی درسا و 29 تن دیگر از صاحبان شرکت‌های خلاق و نوآور تقدیر به عمل آمد.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، نخستین همایش ملی فناوری‌های فرهنگی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه صنعتی شریف و با حضور فعالان حوزه صنایع فرهنگی برگزار شد.
سید محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز در این همایش به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد زیست‌بوم توسعه صنایع و فناوری‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری با حرکت در مسیر رفع کاستی‌ها و خلاهای شکل‌گرفتن زیست‌بوم توسعه صنایع فرهنگی، زمینه را برای توسعه زیست‌بوم فعالیت شرکت‌های خلاق دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فرهنگی فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه صنایع فرهنگی و نرم می‌توانند با بهره‌گیری از فناوری به خلق ایده‌های نو منجر شوند، افزود: صنایع فرهنگی با بهره‌گیری از فناوری به تولید و توزیع محصولات و خدماتی می‌پردازند که ماهیت فرهنگی دارند و مخاطب آنها تمامی بخش‌های مخاطب فرآورده‌های فرهنگی در جامعه است.
سجادی نیری با اشاره به رشد روزافزون بازار صنایع و محصولات فرهنگی افزود: از سال 2011 تا 2013 میلادی بازار این حوزه بیش از 3 برابر رشد یافته است و این امر روند روبه‌گسترش بازار صنایع خلاق فرهنگی را نشان می‌دهد.

 

رشد فزاینده استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فرهنگی
پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به توانمندی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای‌ دانش‌بنیان فعال در حوزه صنایع فرهنگی و نقش‌آفرینی آنان در تولید و اشتغال دانش‌بنیان گفت: کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی حول یک نیاز به وجود آمده، راه حل محور هستند و اگر به مشکلی بر بخورند با نوآوری و خلاقیت خود به حل آن می‌پردازند.
کرمی، نوآوری و پیشتازی فناوری را مهمترین ویژگی این کسب و کارها دانست و افزود: کسب و کارها دانش‌بنیان و استارتاپی تولیدکننده، ارائه کننده کننده و همچنین پرورش دهنده ایده خود هستند، و تلاش آنان ضامن رشد کسب و کار ایشان است.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ و علم و فناوری اقتصاد دانش بنیان با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی و ترویج در حوزه استارتاپ‌ها و شرکت های دانش‌بنیان، اظهار کرد: فرهنگ سازی و ترویج زیست بوم کارآفرینی اهمیت بسیار زیادی دارد و این فرهنگ باید در میان مردم ایجاد شود البته این فرهنگ سازی و ترویج به مدت زمان زیادی احتیاج دارد و باید کمک کنیم تا فرهنگ استارتاپی و دانش‌بنیان را در جامعه همه‌گیر کنیم.
وی تصریح کرد: جوانان خلاق و متخصص ما باید در حوزه فناوری فرهنگ وصنایع خلاق این حوزه ورود پیدا کنند تا این حوزه را تعالی دهند و در بخش فناوری های فرهنگی هم اشتغال زایی ایجاد شود. متاسفانه ما در استخدام دولتی به بن بست خورده‌ایم و برای خروج از این بن بست باید بیش از پیش در حوزه اقتصاد دیجیتال و صنایع فرهنگی فعالیت کنیم تا به موفقیت و اشتغالزایی بالا برسیم.

 

درسا به دنبال ارائه اينترنت پاك و تجميع محتواي مشخص است
همچنین عزیز نجف پور مشاور مدیرعامل زیست بوم مجازی درسا در امور محتوایی به عنوان نماینده این زیست بوم مجازی در همایش فناوری های فرهنگی، به بخشی از عملکرد خانواده درسا اشاره کرد و گفت: آسیب های فضای مجازی برای همه افراد روشن و مشخص است و با پیش بینی تمام کم و کاستی ها، درسا محصولاتی را برای کاربران تولید و ارائه کرده است تا بتوان علاوه بر پر کردن نقاط ضعف در استفاده از فضای مجازی توسط کودکان و نوجوانان، فضایی را فراهم کرد تا به واسطه آن، والدین هم بتوانند بر آنها نظارت داشته باشند.
وی ادامه داد: در حقیقت زیست بوم مجازی درسا به دنبال ارائه اينترنت پاك و تجميع محتواي مشخص است تا بتواند یک فضای مجازی سالم و ایمن را در اکوسیستم خانواده فراهم کند چرا که جنس و ماهیت خانواده ایرانی با خانواده در سایر کشورها تفاوت دارد.
گفتنی است همایش ملی فناوری‌های فرهنگی به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز برگزار می‌شود و در آن بیش از 30 تن از صاحبان شرکت‌های خلاق و نوآور سخنرانی داشتند.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب