درساگرد، موتور جستجوی کودک و نوجوان

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 00:34

ضریب نفوذ اینترنت در بین خانواده‌ها، روز‌به‌روز بیشتر می‌شود؛ از سویی دیگر به‌ندرت می‌توان خانواده‎ای را یافت که از گوشی‌های هوشمند، تبلت یا کامپیوتر استفاده نکنند. بنابراین امروزه دسترسی به اینترنت برای فرزندان بسیار ساده و امکان‎پذیر شده‌است و در پی آن یک دغدغه و سؤال بزرگ برای والدین مطرح شده‌است:

چگونه محیط اینترنت را برای فرزندم ایمن کنم؟

توجه به امنیت کودکان و نوجوانان هنگام استفاده از اینترنت یک دغدغه جهانی است. حتی کشورهای غیرمسلمان نیز موتورهای جستجوی مخصوص کودک و نوجوان دارند و سعی می‎کنند کودکان فقط به محتوای مناسب سن خود دسترسی داشته باشند.موتورهای جستجو را می‌توان سرچشمه و درگاه ورود به اینترنت دانست؛ بنابراین بهتر است امنیت را از سرچشمه شروع‌کرد.درسا این نیاز خانواده‌ها را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌است. به این منظور «درساگرد» را برای جستجوی ایمن در اینترنت، ویژه کودک و نوجوان طراحی و تولید‌کرده‌است.درساگرد به عنوان موتور جستجوی کودک و نوجوان، دو مأموریت اصلی دارد:

- معرفی و پیشنهاد سایت‌هایی که محتوای مفید، پاک و مناسب کودکان و  نوجوانان دارند.

- فراهم‌کردن امکان جستجوی امن در اینترنت

جستجوی امن در اینترنت، از نظر طراحان درساگرد چند شاخصه مهم دارد:

سایت‌ها پاک باشند؛ یعنی محتوای ضداخلاقی، هرزه‎نگاری و جاسوسی نداشته‌باشند.

سایت‎ها مناسب سن کودک و نوجوان باشند.

محتوای سایت‌ها با فرهنگ و اعتقادات اسلامی و ایرانی مطابقت داشته‌باشد.

کودکان و نوجوانان در معرض تبلیغات نامناسب قرار نگیرند.علاوه بر آن درساگرد با ارائه فهرستی از سایت‌های پیشنهادی، جستجو را برای کودکان و نوجوانان ساده کرده‌است:پیشنهاد سایت‌های مفید (حتی بدون درج کلیدواژه)نمایش تصویرهای گویا به عنوان معرف سایت‌های پیشنهادی (برای کودکانی زیر 6 سال)طبقه‎بندی موضوعی سایت‌های پیشنهادیتوجه به کیفیت محتوا و رویکرد فرهنگی درساگرد، یکی دیگر از ویژگی‌های این موتور جستجو است. درساگرد، بخشی ویژه والدین دارد، در این بخش والدین می‌توانند بر اساس سن فرزند خود و ملاحظات شخصی مورد نظرشان، در نمایش نتایج درساگرد برای فرزند خود محدودیت‌هایی اعمال کنند. آنهایی که مایل‌اند از این امکانات درساگرد استفاده‌کنند، می‌توانند پس از درسایی‌کردن سیم‌کارت فرزند خود، در درساگرد عضو شوند و به پنل تنظیمات دسترسی پیدا کنند.با وجود پیشرفت فناوری و علاوه بر همه تمهیداتی که موتورهای جستجوی اختصاصی کودک و نوجوان در سراسر جهان به‌کار گرفته‌اند، احتمال اینکه در نتایج جستجو، سایتی که کاملاً منطبق با ضوابط تعیین‌شده‌نباشد، وجود دارد. درساگرد نیز از این مقوله مستثنی نیست. به همین دلیل به والدین پیشنهاد می‌شود علاوه بر استفاده از درساگرد و اینترنت پاک، از نرم‌افزار «دنیای درسا» استفاده‌کنند. با استفاده از امکانات این نرم‌افزار می‌توانید محیط مجازی ایمن‌تری برای فرزندان خود فراهم کنید.

کلام آخر، فرزندان ایران، آینده‌سازان این مرز و بوم هستند، شما می‌توانید با پیشنهاد سایت جدید یا پیشنهاد حذف سایت (با ذکر دلیل) در هر چه بهتر‌شدن عملکرد درساگرد مشارکت کنید.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب