دُرسای همراه اول مورد تأیید دولت قرار گرفت

دوشنبه, 26 مهر 1395 ساعت 00:13

محمود واعظی با بیان‌اینکه یکی از سیاست‌های دولت حمایت از طرح‌هایی است که به فضای امن و سالم در خانواده‌ها کمک می‌کند، گفت: سیم‌کارت کودک و نوجوان همراه اول طرحی است که از حریم خانواده در مقابل خطرات فضای مجازی محافظت می‌کند.به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، دی ماه دو سال گذشته وزارت ارتباطات برای صیانت از کودکان و نوجوانان در برابر خدمات نسل‌های سوم و بالاتر تلفن همراه(3G و 4G)، اپراتورها را مکلف به ارائه سیم‌کارت‌های کودک و نوجوان کرد.در این راستا کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به منظور بهره‌مندی مفید و پرهیز از مخاطرات احتمالی حوزه خدمات باند پهن بر مبنای نیازهای ملی و فرهنگی و با توجه به نقشه مهندسی فرهنگی کشور و با تأکید ویژه بر استحکام، دوام و تعادل خانواده‌ها و به‌خصوص مراقبت از کودکان و نوجوانان ضوابطی را هم تصویب‌کرد.

بعد از این مصوبه، همراه اول زیست بوم دُرسا مکمل از واژه‌های "دانایی، رشد، سرگرمی و ارتباط" را معرفی‌کرد که به شکل کلی در گزارش "تمام نکاتی که همراه‌ اولی‌ها باید درباره دُرسا بدانند" به آن پرداختیم اما باز هم مروری بر این زیست بوم خواهیم داشت.زیست بوم مجازی درسای اپراتور اول موبایل کشور با ارائه محتوای مفید و جذاب در حوزه‌های مختلف از قبیل آموزش، تفریح و سرگرمی و سلامت، شرایط استفاده از فضای مجازی سالم را برای کودک و نوجوان مهیا می‌سازد.این زیست بوم مختص رده‌های سنی 3 تا 18 سال است و با ارائه محتوای مفید و جذاب در حوزه‌های مختلف از قبیل آموزش، تفریح و سرگرمی و سلامت، شرایط استفاده از فضای مجازی سالم را برای کودک و نوجوان مهیا می‌سازد.علاوه بر آن والدین می‌توانند بر رفتار فرزندان خود در حوزه‌های ارتباطی اعم از اینترنت، تماس‌های صوتی و پیامک‌ها نظارت داشته باشند و در صورت لزوم محدودیت‌هایی اعمال نمایند. در سبد محصولات درسا نرم‌افزارها و خدمات متنوعی نظیر درسابازار، درساگرد، درسابان و سایر نرم‌افزارها و خدمات مختص کودکان و نوجوانان و همچنین والدین آنها قرار دارد.

درسابان نرم‌افزاری برای نظارت است که با آن امکان استفاده سالم و امن از فضای مجازی برای کودک و نوجوان در محیط مطلوب والدین مهیا می‌شود. این نرم‌افزار که با هدف استفاده فرزندان از فضای پاک مجازی ارائه شده، ضمن نظارت روی برنامه‌های نصب شده گوشی فرزندان، امکان مدیریت و زمانبندی دسترسی فرزندان به سایت‌ها یا برنامه‌های خاص را به والدین می‌دهد.والدین از طریق این اپلیکیشن می‌توانند از تماس‌ها و پیامک‌های ارسالی و دریافتی به تفکیک مخاطب، گزارش بگیرند و لیست سفید و سیاه برای برقراری تماس و مکالمه فرزندانشان تعیین کنند. این نرم‌افزار می‌باید در دو نسخه والد و فرزند بر روی گوشی موبایل والدین و فرزندشان نصب گردد.درساگرد یک سامانه پیشنهادی هوشمند است که با ارائه لیست سایت‌های مجاز و پاک در حوزه‌های مختلف، در رفع نیازهای فضای مجازی فرزندان این مرز و بوم فعالیت دارد.درسا بازار برای انتشار برنامک‌های دستگاه‌های هوشمند (موبایل‌ها و تبلت‌ها) است که هم به لحاظ محتوایی و هم کیفیت تولید به شکل تخصصی در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کند.

این بازار به انتشار برنامک‌های تخصصی حوزه کودک و نوجوان در گروه‌های مختلف از قبیل سرگرمی، بازی، آموزشی و ... می‌پردازد با این توضیح که تولیدکنندگان برنامک در حوزه کودک و نوجوان می‌توانند برنامک‌های خود را طبق استانداردهای این بازار تولید نموده و در این بازار تخصصی انتشار دهند.والدین نیز می‌توانند برنامک‌های مورد نیاز فرزندان خود را با خاطری آسوده از این بازار که برنامک‌های آن هم به لحاظ محتوایی کنترل شده‌اند و هم به لحاظ کیفیت تولید عاری از هرگونه بد افزار هستند، را دانلود نمایند.به گزارش تسنیم، اکنون محمود واعظی –وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با گذشت حدود یک سال از فعالیت رسمی درسا، در شبکه اجتماعی خود یکی از سیاست‌های دولت را حمایت از تأمین‌کنندگان محتوا و خدمات فضای مجازی، تلفن همراه و طرح‌هایی که به فضای امن و سالم در خانواده‌ها کمک می‌کند، مطرح کرده است.وزیر ارتباطات همچنین گفته‌است که سیم‌کارت کودک و نوجوان همراه اول طرحی است که از حریم خانواده در مقابل خطرات فضای مجازی محافظت می‌کند و امکان نظارت والدین بر فرزندان را فراهم می‌سازد.

منبع: خبرگزاری تسنیم


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب