رشد سواد رسانه ای کودک با هم افزایی خانواده درسا محقق می شود

دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 15:55

مدیر موسسه مسیر رسانه در خصوص انعقاد تفاهم نامه همکاری با زیست بوم مجازی درسا، به سه محور اصلی این سند اشاره کرد و گفت: پژوهش، آموزش و رسانه محورهای اصلی این تفاهم نامه است.

 

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، سید احمد موسوی صمدی سابقه همکاری مجموعه مسیر رسانه با خانواده درسا را فراتر از بازه انعقاد تفاهم نامه دانست و گفت: جنس همکاری هایی مانند همکاری با مجموعه درسا به دلیل پیوست های اقتصادی و کاری آنها، بسیار کارآمدتر است.
وی این جنس از کارآمدی را شامل افزایش بازدهی برای طرفین قرارداد از یکسو و سودمندی فرهنگی و اجتماعی برای مخاطبان از سوی دیگر برشمرد و گفت: امیدواریم بتوان با این دست از اقدامات، هم افزایی های بیشتری برای اعتلای فرهنگ رسانه ای در کشور اتفاق بیافتد.
مدیر موسسه مسیررسانه در ادامه با اشاره به فعالیت های در دست اقدام درسا مانند سری سوم محله گل و بلبل اظهار کرد: این مجموعه با توجه به مخاطبان خوبی که دارد، می تواند در زمینه پژوهشی و آموزشی گزینه خوبی برای برنامه ریزی های آتی باشد.
وی افزود: موسسه مسیر رسانه به صورت تخصصی در زمینه پژوهشی و تولید محتوا فعالیت داشته و از سوی دیگر در حوزه های آموزشی نیز دوره های تربیت مربی و تربیت مدرس رسانه ای را در دستور کار قرار داده است که امیدواریم با همکاری درسا بیش از پیش به اهداف خود دست یابد.
موسوی صمدی در زمینه لزوم همکاری با مجموعه درسا بیان کرد: این مجموعه امروز در زمینه ای گام برداشته است که تا دیروز خلاء فعالیت‌های سواد رسانه‌ای و فضای مجازی پاک در آن حس می‌شد؛ موضوعی که در کشورهای دیگر با ورود بخش خصوصی و حمایت دستگاه‌های دولتی پیشرفت زیادی داشته است.
این مدرس رسانه با اظهار تاسف از نبود محتوای فرهنگی و آموزشی در زمینه سواد رسانه‌ای کشور، همکاری با درسا را گامی به جلو برای ارتقا سواد مجازی جامعه به خصوص در زمینه کودک و نوجوان دانست.
وی ارائه آموزش های پایه ای را از مهمترین بخش سواد رسانه ای و مجازی عنوان کرد و افزود: آموزش ها با تمرکز بر مربی، متربی و والدین منجر به توانمندی پایدار برای نسل آینده جامعه منجر می شود. ما در این زمینه کارگروه های تخصصی کودک و نوجوان را در کنار کارگروه آموزش جلو می بریم.
مدیر موسسه مسیررسانه استفاده از روش های مساله شناسی و نیاز سنجی را برای تشخیص نیاز مخاطب و برنامه ریزی آموزشی و پژوهشی در قالب تفاهم نامه شایان توجه دانست و افزود: ثمره این تفاهم نامه را می توان در دوره های بلندمدت 5 و 10 ساله مشاهده کرد.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب