زیست‌بوم مجازی درسا یاری‌گر خانواده‌ها و فرزندانشان در فضای مجازی

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 00:34

مهدی نیامنش، مدیر شرکت زیست بوم مجازی درسا گفت: به اعتقاد ما کودکان و نوجوانان ایرانی در استفاده از فضاهای مجازی از بزرگتر‌ها جلوتر هستند و سواد خانواده‌ها در این زمینه کم است. ما در تلاشیم با ایجاد فضایی امن برای کودکان و نوجوانان بتوانیم فضایی سالم در خانواده‌ها ایجاد کنیم.
به گزارش روابط عمومی«زیست بوم مجازی درسا»، نشست خبری مجموعه «گل و بلبل ۲» امروز ۲۱ آذر در استودیو محله گل و بلبل برگزار شد. در این نشست خبری، مهدی نیامنش (حامی مالی این برنامه)، مسلم آقاجان‌زاده (تهیه‌کننده)، داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)،  احمد علیپور (کارگردان)، محمد علیپور (نویسنده) و به توضیح درباره‌ی مضمون سری جدید و تغییرات ایجاد شده در این برنامه پرداختند.

مهدی نیامنش، درباره سری جدید مجموعه عموپورنگ گفت: آسیب‌های فضای مجازی روی کودکان و نوجوانان بر کسی پوشیده نیست و درباره آن زیاد حرف زده شده است. ما به دنبال ارائه راه‌حلی عملی جهت کاهش آسیب‌های فضای مجازی هستیم.
وی ادامه داد: 40 میلیون گوشی هوشمند در ایران وجود دارد و از این میان 15 میلیون نوجوان ایرانی تقریباً همگی در فضای مجازی فعالیت دارند. ارتباط این نوجوانان با شبکه‌های اجتماعی آنها را در معرض ورود به فضاهایی قرار می‌دهد که مناسب سنشان نیست.
حامی مالی برنامه‌ی محله گل و بلبل ۲ تصریح کرد: به گفته پلیس فتا 60 درصد از روابط نامشروع در فضای مجازی شکل می‌گیرد. رویکرد خانواده‌ها نیز به فضای مجازی متفاوت است با این حال فرهنگ‌سازی مناسبی نشده در این‌باره که از چه سنی نوجوان می‌تواند سیم‌کارت گوشی هوشمند داشته باشد.
نیامنش تاکید کرد: به اعتقاد ما کودکان و نوجوانان ایرانی در استفاده از فضاهای مجازی از بزرگتر‌ها جلوتر هستند و سواد خانواده‌ها در این زمینه کم است. ما در تلاشیم با ایجاد فضایی امن برای کودکان و نوجوانان بتوانیم فضایی سالم در خانواده‌ها ایجاد کنیم و برای نیل به هدف به کسی نیاز داشتیم که کودکان و نوجوانان به او باور داشته باشند. از همین رو از اوایل امسال مذاکره با مجموعه عموپورنگ را شروع کردیم و حمایت مالی و محتوایی از این مجموعه را به عهده گرفتیم زیرا کودکان و نوجوانان به عموپورنگ اعتماد دارند و حرف او را گوش می‌دهند. اما ما در ابتدای کار به سراغ همراه اول هم رفتیم تا مشترکانش را به ما وصل کند و علاوه بر این، متخصصان سواد رسانه‌ای را نیز همراه خود کردیم.

مدیر شرکت زیست بوم مجازی درسا گفت: مشکل پدر و مادرهای امروز این است که یا بچه‌های خود را محدود می‌کنند یا آن‌ها را آزاد می‌گذارند؛ بنابراین شرکت ما می‌خواهد ابزاری در اختیار خانواده‌ها بگذارد تا خیال آن‌ها راحت شود. شعار درسا «دانایی، رشد، سرگرمی و اینترنت پاک» است. ما کار تجاری انجام می‌دهیم اما کار فرهنگی برای ما بر کار تجاری‌ ترجیح دارد.
در این نشست خبری، آقاجان‌زاده تهیه‌کننده مجموعه بازیگران حاضر در سری دوم محله گل و بلبل را به شرح زیر اعلام کرد: نادر سلیمانی در این مجموعه نقش آقای خوشحال را ایفا خواهد کرد. بهنوش بختیاری مدیریت میوه‌فروشی محله را به عهده خواهد گرفت. امیر سلیمانی در نقش گلدون خان و امیرمحمد در نقش بلبل خان بازی خواهند کرد. امیر نوری نیز نقش آقای عزیز را ایفا خواهد کرد. همچنین در این مجموعه ابراهیم شفیعی در نقش پدر پورنگ و نعیمه نظام‌دوست در نقش مادر پورنگ ظاهر خواهند شد. چند عروسک نیز به برنامه اضافه شده که صداپیشگی آنها به عهده سامان مظلومی، شرکت حجت و نازنین حقیری خواهد بود. عرفان برزی نیز همراه با چند بازیگر کودک جدید در این مجموعه به ایفای نقش خواهند پرداخت.

neshast

مسلم آقاجان‌زاده نیز درباره شیوه‌ی حمایت مالی این برنامه خاطر نشان کرد: حضور حامی مالی در برنامه‌های کودک در دنیا ممنوع است چون بچه‌ها قدرت تشخیص پایینی دارند و به سرعت تحت تاثیر قرار می‌گیرند ولی مجموعه گل و بلبل چه در سری قبل و چه در این سری بر مسائل فرهنگی تمرکز دارد.
همچنین، احمد علی‌پور کارگردان این برنامه گفت: گروه سازنده برنامه «پوررنگ» همیشه واژه بهتر شدن را در رأس اهدافش قرار داده است. یادم هست زمانی که محله گل و بلبل 1 تولید شد به بهتر شدن فکر می‌کردیم و در حال حاضر در تلاشیم تا از نظر کیفی اتفاق‌های بهتری را رقم زنیم  و با بهره‌گیری از جلوه‌های ویژه بصری فضای جدیدی را به مخاطب ارائه دهیم.
داریوش فرضیایی (عموپورنگ) نیز گفت: خوشحالم در مجموعه جدید به موضوع فضاهای مجازی پرداخت شده است. این مساله دغدغه شخصی من نیز هست که بزرگترها در دانش دنیای مجازی از بچه‌ها عقب هستند. آنها انتظار دارند با تکرار فعل نکن کودک را از آسیب‌های این فضا دور کنند اما راه‌حل جایگزینی ارائه نمی‌کنند. فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند تبدیل به وسیله‌ای شده‌اند تا بزرگتر‌ها بچه‌هایشان را از سر خود باز کنند. بنابراین فکر می‌کنم این مجموعه بیشتر برای بزرگتر‌ها آموزنده باشد. از نویسنده اثر نیز تشکر می‌کنم که این مطالب را به صورت زیرپوستی و در قصه‌ای با زمینه‌های طنز ارائه کرده است.
وی افزود: من به عنوان یک مجری بازیگر هستم و آمدن چهره‌های جدید به عنوان بازیگر لطمه‌ای به کار من وارد نمی‌کند و مخاطبان ما نیز ریزش نخواهد کرد. من از اصحاب رسانه می‌خواهم که در این مسیر ما را یاری کنند. اصحاب رسانه باید بدانند هر کسی که کار کودک انجام می‌دهد دغدغه کودکان را دارد و کسانی هم که حامی مالی برنامه ما هستند، هدف و دغدغه اصلی‌شان کودکان و نوجوانان هستند.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب