سواد رسانه‌اي بچه‌ها بيشتر از بزرگ‌تر‌هاست

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 00:34

مهدی نیامنش، مدیر شرکت زیست بوم مجازی درسا گفت: امروز سواد رسانه‌اي بچه‌ها بيشتر از بزرگ‌تر‌هاست و کودکان به گونه‌اي در فضاي مجازي حضور دارند که گويا متعلق به اين فضا هستند.به گزارش روابط عمومی«زیست بوم مجازی درسا»، وی که به عنوان حامی مالی سری جدید مجموعه «محله گل و بلبل» در نشست خبری عوامل تهیه این برنامه تلویزیونی حضور داشت، تاکید کرد: شرکت ما به دنبال راه‌حلی برای استفاده درست از فضای مجازی بود. طبق آمارهای به دست آمده، ۱۹ میلیون نفر نوجوان در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و براساس آمار پلیس فتا، ۶۰ درصد از روابط نامشروع از فضای مجازی شروع می‌شود؛ بنابراین خانواده‌ها دغدغه‌های زیادی درباره‌ی فضای مجازی دارند. این برنامه به دنبال آن است که سواد فضای مجازی را در میان خانواده‌ها گسترش دهد.

کودکان و نوجوانان در ابزار دیجیتال جلوتر از بزرگترهای خود هستند که این پیشرفت هم با تغییر و کنجکاوی در آن‌ها به دست می‌آید. اما این بچه‌ها نحوه‌ی استفاده درست از فضای مجازی را بلد نیستند.وی با بیان اینکه دانایی، رشد، سرگرمی و اینترنت پاک شعار زیست بوم مجازی درسا به شمار می رود، تصریح کرد: ما در اینجا با مسئله‌ای مواجه‌ایم که هم فنی و هم محتوایی است. در قدم اول و مهم به سراغ شرکت همراه اول رفتیم تا در بخش ارتباطات با مشکلی مواجه نشویم و بعد به سمت متخصصین حوزه رسانه رفیتیم.

در ادامه به دنبال فردی بودیم که بچه‌ها به خوبی به او اعتماد داشته باشند و صحبت‌هایش را به راحتی گوش کنند که بعد از تحقیق‌های بسیار به این نتیجه رسیدیم که بهترین فرد در این زمینه عموپوررنگ است.نیامنش، ضمن تشريح ايده‌هاي راه‌اندازي اين شرکت که قرار است به عنوان واسطه‌اي براي استفاده مفيد بچه‌ها از فوايد فضاي مجازي فعاليت کند، گفت: سواد کودکان و نوجوانان درباره فضای مجازی از بزرگترها بسیار بیشتر است و بزرگترها دانش حضور در این فضا را ندارند، همین مهم باعث شده که کودکان و نوجوانان از بزرگترها پیشی بگیرند؛ البته نباید این نکته را فراموش کنیم که متاسفانه کودکان و نوجوان ما تنها در حوزه مهارت های دیجتیالی از بزرگترهای خود جلو هستند و در حقیقت مهارت زندگی در فضای مجازی را ندارند؛ از این رو ما می خواهیم در کنار خانواده ها قرار بگیریم تا آنها را در فضای مجازی یاری کنیم.

مدیر شرکت زیست بوم مجازی درسا تاکید کرد: ما به دنبال کسي بوديم که بچه‌ها به حرف‌هاي وي اعتماد داشته باشند و در تحقيقات‌مان به اين نتيجه رسيديم که بهترين فرد در اين زمينه عموپورنگ است. و ادامه داد: قطعا ما محصولاتی داریم که با فروش‌شان درآمدزایی می‌کنیم؛ با این حال برخی محصولات مان نیز تنها با هدف فرهنگ سازی و آموزش کودکان و به صورت رایگان ارائه می شود.

نشست1


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب