طراحی سند مستقل برای دسترسی کودکان به اینترنت پاک

چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 15:02

معاون محتوایی مرکز ملی فضای مجازی از طراحی سند مستقلی برای حضور کودکان در فضای مجازی خبر داد و گفت: به واسطه این سند، اینترنتی در اختیار کودکان قرار می‌گیرد که متناسب با سن آنها از فضایی منسجم و صیانت شده برخوردار است.


به گزارش روابط عمومی زیست‌بوم مجازی، امیر خوراکیان در برنامه تلویزیونی «زنده‌باد زندگی» ضمن توضیحی پیرامون فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی اظهار کرد: طی دو سال اخیر اقدامات جدی در خصوص اهتمام بخشیدن به فعالان عرصه پیام‌رسان‌های داخلی صورت گرفته و قرار ما بر حمایت قاطع از فعالیت‌های این طیف از جامعه است.
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی دائم در حال پیگیری جهت تحقق حمایت‌های مذکور است، افزود: این نکته که برخی از محتواهای موجود در داخل کشور با نواقصی مواجه هستند، امری غیرقابل انکار است اما فعالان این عرصه طی جلساتی که با آنها برگزار شد، در صدد رفع تمام اشکالات موجود هستند.
خوراکیان تاکید کرد: نکته‌ای که بیش از هر کاری ضروری به نظر می‌رسد، حمایت مردم برای رشد و گسترده شدن استفاده از پیام‌رسان‌ها و تولیدکنندگان محتواهای داخلی است و ما به آن نیاز داریم.
معاون محتوایی مرکز ملی فضای مجازی همچنین با اشاره به برنامه ملی ارتقای سواد فضای مجازی گفت: با تصویب این برنامه، دستگاه‌های مختلف ماموریت‌های جدی خواهند داشت تا با حضور مستقیم در جامعه، فضا را به سمتی ببرند که منافع آن هر روز بیشتر شده و آسیب‌ها به حداقل برسند.
وی در ادامه اظهارات خود به اقدامات مرکز ملی فضای مجازی برای کودکان اشاره کرد و افزود: برای مساله کودکان و حضور آنها در فضای مجازی هم سند مستقلی طراحی شده و تمام همت بر این است تا اینترنتی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرد، متناسب با سن آنها، فضایی منسجم و صیانت شده، داشته باشد.
خوراکیان گفت: هدف از طرح سند مستقل برای کودکان این است که آنها مراحل تعیین شده را در مسیر مشخص طی کرده و مهارت لازم را کسب کنند تا، زمانی که در سن 18 سالگی با فضای بازتری از اینترنت مواجهه می‌شوند، بلوغ استفاده از فضای مجازی در آنها حاصل شده باشد.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب