فرهنگ شهرهای مختلف را با برنامک های کودکان بشناسیم!

چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 12:44

اگر اهل سفر و گردش باشید، احتمالاً دوست دارید به جز جاذبه های باستانی شهرهای مختلف، با فرهنگ یک شهر هم بیشتر آشنا شوید. معمولاً فرهنگی که در تاریخ یک شهر وجود دارد، لذت گردش را هم بیشتر می کند. فرهنگ یک شهر یا منطقه، به عوامل زیادی وابسته است. ساده ترین بخش یک فرهنگ، غذاهای محلی، نوع پوشش، ساختار معماری بناها، موسیقی و رسم و رسومی است که در این شهرها باقی مانده اند.

پیدا کردن این اطلاعات، به تنهایی کار ساده ای نیست و بیشتر اوقات حتی سفر کردن به یک شهر، باعث نمی شود که این رسم و رسوم و نکته های ظریف فرهنگی را بشناسیم. بنابراین نیاز به راهی داریم که قبل از مسافرت به یک منطقه، فرهنگ شکل گرفته در آن شهر را بشناسیم.

 


درسابازار، بازاری پر از برنامک های رنگارنگ
ساختار فضای مجازی، محیطی نیست که برای کودکان طراحی شده باشد. محتوایی که مخصوص به کودکان باشد کمک زیادی به رشد و پیشرفت آنها می کند. بخشی از این محتوا را می شود خارج از فضای مجازی برای کودکان خریداری کرد. اما از آن جا که مسیر استفاده از گوشی ها و تلفن های همراه برای کودکان، بازتر از گذشته شده، علاقه آنها به استفاده از این ابزار هم بیشتر شده است. پس نیاز به تولید محتوای مناسب برای این مخاطبان کودک و نوجوان هم بیشتر احساس می شود.
خانواده درسا، با توجه به حساسیتی که در این موضوع وجود داشت، تصمیم به ایجاد فضایی امن و مطمئن برای کودکان کرد که در بخش های مختلف، از جمله بازی، سرگرمی، آموزش و حتی گردشگری، اقدام به تولید برنامک های مرتبط و پرمحتوا کند.
تولید این برنامک ها به تنهایی کافی نبود و نیاز بود که محیطی هم برای عرضه این محتواها ارائه شود. محیطی که برای کودکان امن باشد و آنها را از محیط های نادرست و آسیب زننده جدا کند. حتی یک جستجوی ساده در موتورهای جستجوی معروف، به راحتی کودک را با محتوای نامناسب روبرو می کند. اوضاع شبکه های اجتماعی هم که تا حدودی معلوم است. بنابراین نیاز است که بازاری امن برای کودکان طراحی و ساخته شود. اسم این بازار اندرویدی مطمئن و کودکانه: درسابازار است. درسابازار، برنامک های مرتبط با کودکان و نوجوانان را عرضه می کند.

 

مثالی از برنامک بازی و آموزشی
قوشمه، فرهنگ های مختلف در یک بازی!
قوشمه نام یک بلوط کوچولو است که بچه ها باید از آن نگهداری کنید. درست مثل یک بچه کوچولو، نیاز به غذا، لباس، نظافت، بازی و سرگرمی و البته خواب دارد. کاربر برای آشپزی کردن، دستور پخت های مختلف را یاد می گیرد. به طوری که مقدار لازم مواد اولیه به همراه مدت زمان پخت، در این برنامه طراحی شده است. اگر بخواهید به قوشمه غذا بدهید، این مواد اولیه را توی قابلمه می ریزید و در مدتی مشخص، غذا را آماده می کنید.
بخش دوم، لباس های محلی است. قوشمه خوشش می اید که لباس های محلی شهرهای مختلف را بپوشد. پس اگر می خواهید خوشحالش کنید، باید بلوط جمع کنید و با این بلوط ها، لباس و غذا و مایحتاج مختلف قوشمه را خریداری کنید. بلوط جمع کردن در این برنامه، کار جذابی است. یکی از بازی ها را انتخاب می کنید و با رد کردن مراحل مختلف، بلوط ها را جمع می کنید.
موسیقی هم بخش دیگری از قوشمه است. باز هم برای باز کردن قفل موسیقی شهرهای مختلف، از بلوط های جمع شده استفاده می کنید. در حقیقت، در همان زمانی که بازی می کنید، فرهنگ های مختلف را هم می شناسید. بدون این که به این شهرها سفر کرده باشید یا مجبور شده باشید متن های خشک و طولانی را در مورد آنها بخوانید.

 

امید به همکاری های بیشتر از طرف برنامه نویسان
تولید متن و محتوا برای کودکان، کار حساسی است. شاید شرکت ها و سازمان های زیادی علاقه داشته باشند که در حوزه کودک و نوجوان هم فعالیت جدی داشته باشند، اما از آن جا که جنس این محتوا را نمی شناسند، ممکن است موضوع مناسبی برای تولید برنامک یا محتوای مناسب پیدا نکنند. مشکلی که خیلی از تولیدکنندگان داشته اند و هنوز هم با آن دسته به گریبان هستند.
سلسله موضوعات زیادی هستند که خانواده درسا می تواند با توجه به توانمندی های هر شرکت و سازمان، آنها را ارائه بدهد. این موضوعات، پس از تحقیق و پژوهش های طولانی، به دست آمده اند. در بین این موضوعات، گردشگری هم قرار دارد و می تواند به شرکت هایی که در حوزه گردشگری کودکان، تمایل به همکاری دارند کمک کند. در صورتی که علاقه مند به تولید برنامک کودکان در موضوعات مرتبط با گردشگری یا هر حوزه دیگری دارید، می توانید با ما در ارتباط باشید.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب