لزوم تسریع در اجرای طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی با حمایت از بخش خصوصی

دوشنبه, 07 اسفند 1396 ساعت 10:39

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بر لزوم پیاده‌سازی هرچه سریع‌تر طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: متولیان اینترنت کودک در بخش خصوصی مانند اینترنت پاک درسا، یکی از مهمترین دغدغه این روزهای جامعه را دنبال می کنند و رسیدن آنها به نقطه ایده آل در گروی حمایت دستگاه های اجرایی است.


به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، نصرالله پژمانفر اقدام صیانت از کودکان در فضای مجازی را اقدامی پسندیده دانست و افزود: اجرای چنین اقدامی به کودکان اجازه می‌دهد تا با خیالی آسوده و دور از مخاطراتی که آنها را در فضای مجازی تهدید می‌کند، به بهره برداری از پتانسیل های مفید موجود در این محیط بپردازند.
وی با اشاره به پیشینه طرح اینترنت کودکان تا به امروز خاطرنشان کرد: پیش از این طرحی در خصوص ایجاد اینترنتی مخصوص کودکان از سوی مجلس به دولت داده شده بود اما تا کنون اقدامی که بتوان آن را موفقیت آمیز دانست، انجام نشده است.
پژمانفر همچنین در رابطه با سخنان وزیر ارتباطات که خبر از راه اندازی اینترنت کودک تا چند روز آینده می داد اظهار کرد: شاید بتوان گفت خبری که ایشان اعلام کردند بخشی از تحقق آنچه بود که پیش از این با بخش اجرایی در میان گذاشته بودیم و امروز اجرای آن را کلید می‌زنند.
وی اقداماتی از این دست را ذیل وظایف فرهنگی وزارت ارتباطات دانست و عبور از فضای صرفاً سخت افزاری و رسیدن به محیطی فنی-فرهنگی را برای تعالی این محیط ضروری دانست.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین در ادامه اظهارات خود به نقش بخش خصوصی اشاره و اظهار کرد: در بین اقداماتی که دولت زمزمه اجرای آن را آغاز کرده است، متولیان اینترنت کودک در بخش خصوصی مانند ایجاد اینترنت پاک از سوی زیست بوم مجازی درسا، یکی از اقداماتی بوده که شایسته تقدیر است.
پژمانفر تصریح کرد: متولیان اینترنت کودک در بخش خصوصی مانند اینترنت پاک درسا، یکی از مهمترین دغدغه این روزهای جامعه را دنبال می کنند و رسیدن آنها به نقطه ایده‌آل در گروی حمایت دستگاه های اجرایی است.
شایان ذکر است اینترنت درسا یکی از سرویس‌های زیست بوم مجازی درساست که در قالب ارائه بسته ای مناسب کودک و نوجوان، محتوای مناسب را از محتوای نامناسب تمیز داده و دسترسی کودک به مطالب خطرناک را محدود می کند.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب