از پرسا بپرس!
در قسمت بیست و چهارم محله گل و بلبل می‌بینیم که بچه‌های گلدون‌خان در حال بازی با گوشی پدرشان هستند و وارد یک سایت ورزشی شده‌اند. از آن‌جا که سایت ورزشی از نظر گلدون‌خان خطرناک به نظر نمی‌آید، بچه‌ها را با گوشی تنها می‌گذارد و ناگهان متوجه می‌شود همه‌شان مریضی میخی گرفته‌اند. برای حل مشکل، عمو پورنگ را خبر می‌کند و مسئله را برایش توضیح می‌دهد و از او کمک می‌خواهد. در این‌جا عمو پورنگ به این نکته اشاره می‌کند که با باز کردن سایت‌های مختلف، یکسری صفحات تبلیغاتی باز می‌شود که متناسب با سن بچه‌ها نیست و می‌تواند آسیب‌هایی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.
«سوادتو ببر بالا»
عمو پورنگ به گلدون‌خان یادآوری می‌کند که با افزایش سواد و آگاهی خود می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. سپس به همراه بچه‌ها به خانه عمو پورنگ می‌روند تا با مشورت بزرگ‌ترها راه‌حلی برای میخکوب شدن بچه‌ها و افزایش آگاهی گلدون‌خان پیدا کنند. به کمک عمو نوروز بچه‌ها به حالت عادی برمی‌گردند و در انتها قرار می‌شود که نیاز خانم و آقای دانش‌دان برای گلدون‌خان و سایر اهالی محل کلاس‌هایی را برای افزایش سواد رسانه‌ای و آگاهی آن‌ها بگذارند.
حال مسئله این است که آیا سطح سواد و اطلاعات خانواده‌ها برای حفاظت از فرزندان و نظارت بر آن‌ها برای حضور در فضای مجازی و کار با رسانه‌های نوین کافی است؟ اگر با ورود کودکان به فضای مجازی مشکلی پیش بیاید آیا والدین آگاهی و سواد کافی برای حل مسئله را دارند؟
«مهارت حل مسئله توی زندگی خیلی مهمه»
عمو پورنگ با گفتن این جمله به این مسئله اشاره می‌کند که با توجه به شرایط موجود و در اختیار بودن رسانه‌های نوین و فضای مجازی برای تمام اقشار جامعه، بالاخص کودکان‌، خانواده‌ها در مواجهه با رسانه‌ها دچار چالش‌هایی خواهند شد که برای رفع آن‌ها باید تلاشی در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات خود داشته باشند و در کنار آن بتوانند در شرایط بحرانی به مدیریت مسائل بپردازند. «پرسا» یکی از راهکارهای درسا است که به والدین کمک می‌کند. پرسا توسط متخصصین و کارشناسان خود به سؤالات والدین و نوجوانان درباره استفاده فرزندان از فضای مجازی پاسخ می‌دهد.
«جواب سؤال‌تون رو از پرسا گرفتید؟»
عمو پورنگ با بیان این جمله به این نکته اشاره می‌کند که بچه‌ها نیز از طریق پرسا تمام قوانین استفاده از فضای مجازی را یاد می گیرند.
مبحث مدیریت فضای مجازی در خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به چالش‌هایی که امروزه در اثر مواجهه با رسانه‌ها و فضای مجازی، افراد خانواده را تهدید می‌کند، نیاز است که والدین بتوانند برای رفع مشکلات خود و فرزندانشان با متخصصین و کارشناسان این حوزه مشورت کنند و به بررسی مسائل و مشکلات خود بپردازند. با استفاده از نرم‌افزار‌های آموزشی جدید والدین می‌توانند محیط امن و آرامی را برای فرزندان خود ایجاد کنند.
فاطمه برزگر


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب