کارآگاه‌های کوچکی که عاشق لایک‌اند

گاهی بی آن‌که بدانیم، حواس‌شان به ماست، گاهی بی آن‌که بفهمیم مراقب‌مان هستند. مثل کارآگاه‌های کوچکی با چشم‌هایی قوی‌تر از ذره‌بین رفتارمان را پیش خودشان می‌سنجند و ارزیابی می‌کنند. «مامان می‌گفت دروغ گفتن بد است»، «بابا می‌گفت آدم‌بزرگ‌ها کارهای بدی نمی‌کنند». این فکرها توی سر بچه‌های‌مان می‌چرخد و ما بی‌خبر از همه‌جا خلاف نصیحت‌های پدرانه و مادرانه‌مان رفتار می‌کنیم. همین قدر که بدانیم در نگاه بچه‌های‌مان بهترین و بی‌عیب و نقص‌ترین آدم دنیا هستیم، کسی که می‌شود تا همیشه بهش اعتماد کرد، کسی که نهایت خوبی و درستی است، کافیست که مراقب باشیم و با رفتارمان به کودک و نوجوان‌مان درس بدهیم. هر چقدر دنیا پیچیده‌تر می‌شود و امکانات گسترده‌تر، مرزهای آموزش ما هم وسیع‌تر می‌شود. مثلاً ما که کوچک بودیم، فضای مجازی نبود که لازم باشد پدر و مادرمان درباره‌ی استفاده از آن بهمان هشدار بدهند. اما حالا وظیفه‌ داریم، حدود را برای نوجوان‌مان مشخص کنیم و درباره‌ی جزئیات آن اطلاعات مناسب در اختیارش قرار بدهیم. نوجوان‌ِ عاشقِ شهرت و محبوبیت که با هر لایک ذوق‌زده می‌شود اگر درباره‌ی حق مالکیت در فضای مجازی چیزی نداند، کپی کردن مطالب و عکس‌های دیگران را خطا نمی‌داند. یادمان بیاید اولین بار چطور درباره‌ی بدیِ دروغ و دزدی بهشان توضیح داده بودیم، چطور با رفتارمان نشان داده بودیم که چه کاری درست است و چه کاری غلط، حالا باید دامنه‌ی آموزش‌های مستقیم و غیرمستقیم‌مان را به فضای مجازی ببریم و بهشان یاد بدهیم کپی کردن‌ها و به اشتراک گذاشتن‌ها چه قوانینی دارد. وقتی بچه بودند بهشان گفته بودیم دزدها آدم‌های بدی هستند. و دزدی کار زشتی است. وقتی کوچک بودند توی همه‌ی قصه‌هایی که از تخیل‌شان می‌جوشید، کسی که دزدی می‌کرد بدترین آدم قصه بود. با همین درس کوچک یاد ‌می‌گیرند که دزدی در دنیای مجازی درست به اندازه دزدی در دنیای واقعی زشت و نادرست است.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب