نگاهی به قسمت ششم برنامه محله گل و بلبل

«دنیای بچه ها چقدر شگفت انگیز است!»  این اولین جمله ای بود که پس از مشاهده برنامه «محله گل و بلبل» به ذهنم خطور کرد. بچه ها که در قسمت قبل برنامه فهمیده بودند باید از اینترنت پاک استفاده کنند، با مشورت و همفکری به این نتیجه رسیدند که باید همه ابزارهای دیجیتالی را با مایع ظرفشویی شست تا اینترنت، پاک شود. به همین سادگی و به  همین شگفت انگیزی! بله. دنیای بچه ها دنیای شگفت انگیزی است. جهانی بی آلایش، کم خطر، بدون پیچیدگی های نوجوانی، فارغ از بحران های روزمره بزرگسالی و مجالی برای  بازی، سرگرمی و لذت بردن از کودکی. دنیایی مملو از قصه ها و حکایاتی که در آن ها همه مشکلات با یک چوب جادویی، یک ابرقهرمان افسانه ای یا یک مایع ظرفشویی حل می شود! اما ای کاش که در دنیای واقعی هم حل چالش ها همین قدر «شسته و رفته» بود و مثلا می شد با استفاده از مواد شوینده، اینترنتی پاک و سالم داشت!

امروزه بسیاری از  خطرات و آلودگی های فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست. عمده والدین و حتی کودکان و نوجوانان نیز دانسته اند که فضای مجازی، دنیای بی نهایتی از محتواست که رها شدن در آن سرانجام روشنی ندارد؛ اما دانستن مشکلات به تنهایی کافی نیست بلکه شناخت راه حل و توانمندی حل مسئله  نیز به همان اندازه اهمیت دارد. اگر در محله گل و بلبل، کودکان با شستن مودم و تبلت و ... خیال می کنند فضای مجازی شان از هر آلودگی پاک می شود؛ بسیاری از ما نیز  خیال می کنیم صرف وجود فیلترینیگ یا محدودیت دسترسی می تواند فرزندانمان را از هر خطری مصون بدارد اما همه چیز اینقدرها هم «گل و بلبل» نیست!

همان طور که مادر پورنگ از «میخ شدن» بچه ها به خاطر استفاده غلط از تلفن هوشمند می ترسد ما نیز لازم است نگران نسل آینده مان در مواجهه با محتوای ناسالم در فضای مجازی باشیم اما این نگرانی نباید جای خود را به ترس بیجا و تلاش برای پاک کردن صورت مسئله بدهد بلکه با کمک متخصصان و مشاوران «سواد رسانه ای» است که  می توانیم به سوی «فضای مجازی پاک» قدم برداریم و اولین قدم، هم‌راهی و هم‌گامی با فرزندان در فضای مجازی ست. به قول عموپورنگ و بچه های محله ی گل و بلبل: تو فضای مجازی، مامان و بابا! / بچه نباید بمونه تنها

نویسنده : حسین حق پناه


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب