نگاهی تحلیلی به قسمت چهارم محله گل و بلبل 2

s1

بوق زدن خوب است یا بد؟

شاید بگویید: این چه سؤالی است! بوق زدن به خودی خود خوب یا بد نیست. رفتار و نوع استفاده ما از بوق، تعیین کننده مفید یا مضر بودن بوق زدن است. بوق زدن پیاپی ماشینها در ترافیک یا بوق زدن بجای زنگ زدن، برای همه ناخوشایند است. اما بوق زدن ماشین برای آگاه کردن عابر پیاده‎ای که حواسش پرت است و ممکن است تصادف کند، زندگی بخش است. به بیانی می توان گفت که بوق زدن آداب دارد.

 

 

 

 

 

s2 

«پورنگ: این همون بوق فروش دیروز نیست؟
آقای خوشحال: اما دیگه بوق نمی فروشه... زده تو کار نصب نرم‎افزار. هم رایانه‎ای هم گوشی و تبلت»
مخاطب، مرد بوقی دیروز را به عنوان مرد رایانه ای (در این برنامه منظور فضای مجازی است) امروز می‎بیند. در محله گل و بلبل مرد رایانه‎ای پای اهالی محله را به فضای مجازی باز می‌کند و در گوشیهای همه اهالی محل بدون هیچ ملاحظه‌ای برنامک نصب می‌کند...

و اهالی محله گل و بلبل چشم و گوش از جهان بسته و در فضای مجازی غرق و از دنیای اطرافشان دور می‎شوند. گلدون خان خوشحال است که برای بچه هایش تبلت خریده و آنها بجای رفتن بیرون از خانه –که ممکن است خطرناک باشد!- گوشه ای امن، بی سر و صدا بازی خواهند کرد. تبلتها را بدون قانون به بچه ها می دهد! 
در زورخانه و توسط ایاز دوباره چشمشان به دنیا باز می شود و تیرگی بی‎توجهیشان را می‎بینند.

 

 

فضای مجازی پاک

تقارن بین بوق دیروز و رایانه امروز تشبیه جالبی است. مخاطب با کمی تأمل از ورای گفتگوهای طنزآمیز می‎تواند واقعیتی ساده (که از شدت سادگی، گاه فراموش شده است.) را کشف کند: فضای مجازی هم مثل بوق یک ابزار است. ابزاری که شیوه استفاده ما از آن، به آن هویت آسیب‎زننده یا کمک‌کننده می‌‏دهد. 
فضای مجازی طرفداران و منتقدان خاص خود را دارد... بعضی استفاده از آن را برای بچه‎ها نامناسب و بعضی ضروری می‎دانند.
حقیقت این است که اگر آداب استفاده از فضای مجازی را بدانیم، این ابزار می‎تواند در خدمت زندگی و باعث رشد بچه‎ها شود؛ آموزشهای جذاب الکترونیکی، کتابهای گویا و PDF، کارتونهای آموزنده، برنامک‎های کاربردی، بازی‌های پر هیجان و مناسب سن بچه‎ها و ابزارهای گوناگون دیگری که در محیطی پاک، دانایی، رشد و سرگرمی را به همراه دارند.
باید بپذیریم که نسل امروز، نسل فضای مجازی است و بستن درهای فضای مجازی به روی بچه‌ها امری ناممکن است. از سویی بچه‎ها اغلب در استفاده از ابزارهای فناورانه فضای مجازی از والدین خود مهارت بیشتری دارند... خطر و مشکل از همین‌جا شروع می‎شود... بچه‎ها قبل از فراگیری مهارتهای زندگی -نظیر همدلی، اصول ارتباطی، احترام به دیگران- کار با گوشی و تبلت را یاد می گیرند...
خانواده درسا، حامی مالی و محتوایی سری دوم محله گل و بلبل است و با شعار: «درسا، همراه خانواده در فضای مجازی» بر این نکته تأکید دارد که: پدر و مادرها باید گام به گام با فرزندان خود همراه شوند و آنها را بی زمانی و بی مکانی فضای مجازی تنها نگذارند...


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب