رعایت حقوق افراد در فضای مجازی
در این قسمت از برنامه آقای عزیز شعرهایی را در فضای مجازی منتشر می‌کند. وقتی که خانم‌های محله می‌بینند آقای عزیز برای همسرش شعر‌هایی به آن زیبایی نوشته، از همسران‌شان می‌خواهند که برایشان شعر بنویسند. اما سرودن شعر مستلزم داشتن توانایی و استعداد ذاتی است و افراد نمی‌توانند تا اراده کردند، شعر بگویند. مردان محله که هیچ‌کدام‌شان شاعر نبودند بنابراین برای جلب رضایت همسران خویش نزد آقای عزیز رفتند و از ایشان خواستند که برایشان شعر بگوید.
در ابتدای برنامه می‌بینیم که گیل‌خان سررسید ارزشمندی را به مغازه می‌آورد که در انتهای برنامه مشخص می‌شود که مفقود شده است. در حالی که گیل‌خان در حال جست‌و‌جوی سررسید است، تلفنش زنگ می‌خورد و متوجه می‌شود که اشعار موجود در سررسید در فضای مجازی به نام داماد و دخترش منتشر شده است. گیل‌خان عصبانی می‌شود و از آقای ایاز می‌خواهد که برایش توضیح دهد که اشعار را از کجا آورده.
در انتها اهالی محل متوجه اشتباه آقای عزیز می‌شوند که اشعار موجود در سررسید را به نام خودش در فضای مجازی منتشر می‌کرده که این کار نوعی سرقت به حساب می‌آید. آقای عزیز متوجه اشتباه خود می‌شود و همه یاد می‌گیرند که برای انتشار عکس و متن در فضای مجازی باید نام صاحب اثر نیز قید شود و کسی نباید آثار دیگران را به نام خودش منتشر کند.
احترام به مالکیت معنوی افراد در فضای مجازی
عمو پورنگ با بیان این جمله به این نکته اشاره می‌کند که افراد باید در هنگام به اشتراک گذاشتن عکس و متن در فضای مجازی نام صاحب اثر را قید کنند و به مالکیت معنوی افراد در فضای مجازی احترام بگذارند. نشر آثار دیگران در فضای مجازی بدون قید نام آن‌ها باعث زیر پا گذاشتن حقوق دیگران می‌شود. حال اگر فردی در فضای مجازی دست به انتشار آثار دیگران به نام خودش بزند، در حقیقت سرقت ادبی کرده است و این کار نوعی دزدی به حساب می‌آید.
بچه‌ها هر چیزی را کپی نکنند
این حرف اشاره به این نکته دارد که بچه‌ها در مرحله اول باید به محتوای پیامی که قصد کپی کردن آن را دارند، توجه کنند؛ یعنی نباید هر پیامی را با هر محتوایی انتشار دهند و قبل از این کار بهتر است از پدر و مادر اجازه بگیرند و با نظارت آن‌ها این کار را انجام دهند.
همانطور که مالکیت افراد در فضای حقیقی مورد توجه است و سعی بر آن است که حقوق افراد در این فضا حفظ شود، رعایت حقوق معنوی افراد در فضای مجازی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و تمامی کاربران فضای مجازی باید به این نکته توجه کنند که در نشر آثار مختلف افراد در فضای مجازی باید نام آنان را قید کنند و به مالکیت معنوی آن‌ها احترام بگذارند.
فاطمه برزگر


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب