درسا به عنوان زیست بوم مجازی خود را موظف می‎داند همگام با توسعه سرویسها و محصولات خود، به محتوا و اهداف فرهنگی نیز توجه ویژه داشته باشد. به بیانی پیوست فرهنگی را ضرورت و پشتیبان فعالیتهای توسعه فناوری خود می‎داند. به این منظور با مشارکت جمعی از صاحب‎نظران و اساتید حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و علوم تربیتی، دینی و روانشناسی در حال تدوین پیوست فرهنگی خود است. در ادامه خلاصه‎ای از پیش نویس پیوست فرهنگی به اطلاع می‎رسد:

خلاصه پیش نویس پیوست فرهنگی درسا

• درسا خود را موظف به ارائه آموزش به خانواده ها، در شناخت فضای مجازی و تامین سلامت آن، با اولویت اهداف فرهنگی بر اهداف مالی می‎داند.
• درسا با رویکرد هم‌افزایی و اعتقاد به: «یدالله مع الجماعه» سعی در گردهم آوردن صاحب نظران و صاحبان محتوا و محصولات مناسب کودک و نوجوان دارد؛ در این راه، از انتقال دانش و تجربه‌های خود و حمایتهای معنوی و مادی از فعالان این حوزه تا حد توان فروگذار نخواهد کرد.
• درسا خود را موظف به حمایت از تولید محتوای دیجیتال و رعایت حق مالکیت معنوی می‌داند.
• درسا از توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی حمایت می کند.
• درسا به مهارت‎افزایی خانواده‎ها در استفاده از فضای مجازی کمک می‎کند.
• درسا در فعالیتهای خود به زمینه های زیر توجه و تأکید دارد:

تبدیل تهدیدهای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به فرصت از مسیر:
- ارائه اطلاعات و آموزشهای لازم به والدین درخصوص نحوه ایمن‌سازی و نظارت بر فعالیت فرزندانشان در فضای مجازی
- آموزش مهارتهای زندگی با اولویت مهارتهای حضور در فضای مجازی به کودک و نوجوان (این آموزش‌ها کاملاً بومی شده و با رویکرد اسلامی و عرفانی، برگرفته از احادیث، آیات قرآن، نهج البلاغه و اشعار مولانا در مثنوی معنوی)
- فرهنگ‌سازی در جهت مسیردهی سبک زندگی فعلی به سوی سبک زندگی مناسب با ارزشهای دینی و ملی
- آموزش هوش معنوی و هوش اخلاقی به کودکان و نوجوانان
- تولید محتوای تعاملی با هدف ممانعت از کاهش ارتباط کودک و نوجوان با زندگی در جامعه به دلیل حضور بی رویه در فضای مجازی- تسهیل دسترسی به محتوای مناسب کودک و نوجوان

- تجمیع محتوای باکیفیت، مناسب کودک و نوجوانان و توزیع مناسب
- تولید محتوای آموزشی و فرهنگی مناسب، جذاب، ارزان و بومی‌ شده
- طراحی محتوا با رویکرد افزایش ارتباط موثر بین فرزندان و والدین (که در سبک زندگی فعلی، کاهش این ارتباط نوعی تهدید تلقی می‌شود.)
- ارائه بازی‌ها و محتواهای جذاب همگرا با فرهنگ و ارزشهای دینی


«درسانامه»؛ نخستین نشریه تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان

نشریه داخلی تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان با عنوان «درسانامه» و با همت خانواده درسا گردآوری و آماده انتشار شد.

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، نخستین نشریه داخلی تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان گردآوری و با عنوان «درسانامه» آماده انتشار شد.

خانواده درسا به منظور ترویج فرهنگ سواد فضای مجازی و استفاده سودمند و مفید کودک از دنیای مجازی اقدام به جمع آوری و تهیه نشریه ای کرده است تا در مدارس و مراکز آموزشی رده سنی کودک در سراسر کشور منتشر کند.

این نشریه در 4 صفحه و با موضوعات مختلف روز حوزه فناوری و کودک، ویژه اولیاء و مربیان تنظیم شده است و قصد دارد تا ضمن اعلام خطر از فضای ناامن موجود، راهکارهایی برای کاهش دغدغه والدین و استفاده مناسب از گوشی های هوشمند و اینترنت پاک، ارائه دهد.

لازم به ذکر است خانواده درسا قصد دارد با برگزاری دوره های آموزشی حضوری برای اولیاء و مربیان مدارس مناطق مختلف استان تهران، «درسانامه» را ارائه کند تا به واسطه آن، با کلیت اهدافی که پیش از این به آن اشاره شد، دست یابد.


دانلود