طراحي سايت , طراحي سايت فروشگاهي , پشتيباني سايت , بهينه سازي سايت

درسا به عنوان زیست بوم مجازی خود را موظف می‎داند همگام با توسعه سرویسها و محصولات خود، به محتوا و اهداف فرهنگی نیز توجه ویژه داشته باشد. به بیانی پیوست فرهنگی را ضرورت و پشتیبان فعالیتهای توسعه فناوری خود می‎داند. به این منظور با مشارکت جمعی از صاحب‎نظران و اساتید حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و علوم تربیتی، دینی و روانشناسی در حال تدوین پیوست فرهنگی خود است. در ادامه خلاصه‎ای از پیش نویس پیوست فرهنگی به اطلاع می‎رسد:

خلاصه پیش نویس پیوست فرهنگی درسا

• درسا خود را موظف به ارائه آموزش به خانواده ها، در شناخت فضای مجازی و تامین سلامت آن، با اولویت اهداف فرهنگی بر اهداف مالی می‎داند.
• درسا با رویکرد هم‌افزایی و اعتقاد به: «یدالله مع الجماعه» سعی در گردهم آوردن صاحب نظران و صاحبان محتوا و محصولات مناسب کودک و نوجوان دارد؛ در این راه، از انتقال دانش و تجربه‌های خود و حمایتهای معنوی و مادی از فعالان این حوزه تا حد توان فروگذار نخواهد کرد.
• درسا خود را موظف به حمایت از تولید محتوای دیجیتال و رعایت حق مالکیت معنوی می‌داند.
• درسا از توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی حمایت می کند.
• درسا به مهارت‎افزایی خانواده‎ها در استفاده از فضای مجازی کمک می‎کند.
• درسا در فعالیتهای خود به زمینه های زیر توجه و تأکید دارد:

تبدیل تهدیدهای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به فرصت از مسیر:
- ارائه اطلاعات و آموزشهای لازم به والدین درخصوص نحوه ایمن‌سازی و نظارت بر فعالیت فرزندانشان در فضای مجازی
- آموزش مهارتهای زندگی با اولویت مهارتهای حضور در فضای مجازی به کودک و نوجوان (این آموزش‌ها کاملاً بومی شده و با رویکرد اسلامی و عرفانی، برگرفته از احادیث، آیات قرآن، نهج البلاغه و اشعار مولانا در مثنوی معنوی)
- فرهنگ‌سازی در جهت مسیردهی سبک زندگی فعلی به سوی سبک زندگی مناسب با ارزشهای دینی و ملی
- آموزش هوش معنوی و هوش اخلاقی به کودکان و نوجوانان
- تولید محتوای تعاملی با هدف ممانعت از کاهش ارتباط کودک و نوجوان با زندگی در جامعه به دلیل حضور بی رویه در فضای مجازی- تسهیل دسترسی به محتوای مناسب کودک و نوجوان

- تجمیع محتوای باکیفیت، مناسب کودک و نوجوانان و توزیع مناسب
- تولید محتوای آموزشی و فرهنگی مناسب، جذاب، ارزان و بومی‌ شده
- طراحی محتوا با رویکرد افزایش ارتباط موثر بین فرزندان و والدین (که در سبک زندگی فعلی، کاهش این ارتباط نوعی تهدید تلقی می‌شود.)
- ارائه بازی‌ها و محتواهای جذاب همگرا با فرهنگ و ارزشهای دینی


نام «درسا» امروز به عنوان یک اکوسیستم کودک شناخته شده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر لزوم حمایت از زیست‌بوم‌های تخصصی کودک و نوجوان در عرصه فضای مجازی تاکید کرد و گفت: ایران هم مانند سایر کشورها برای جبران عقب‌ماندگی‌های کشور در تامین فضای مجازی پاک و سالم کودک نیاز به حمایت دولت و دستگاه‌های اجرایی دارد.

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، محمدجواد آذری جهرمی در برنامه متن و حاشیه که به مناسبت رویداد الکامپ برگزار شد، به عنوان یک پدر به دغدغه‌های والدین پیرامون فضای مجازی اشاره کرد و افزود: بسیاری از خانواده‌ها نگران اطلاعات و محتوایی که فرزندشان از فضای مجازی بهره‌برداری می‌کنند، هستند و متولیان این حوزه می‌توانند بر اساس این نگرانی، محتوای مورد نظر را تامین کنند.

وی حضور کودکان در فضای مجازی را مستلزم قواعد و قوانینی دانست که با حضور مجموعه‌های متولی فضای مجازی کودک و نوجوان و نظارت والدین امکان‌پذیر است و گفت: اقدامات این حوزه نباید صرفا سلبی باشد و برنامه‌های ایجابی هم در پیشبرد طرح‌های فضای مجازی پاک کودک و نوجوان امروز با ارائه برنامک‌های متناسب با نیاز و خواست کودک و نوجوان ممکن است.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه، خاطرنشان کرد: امروز نام «درسا» به عنوان یک اکوسیستم کودک برای همگان شناخته شده است.

به گفته وزیر ارتباطات، اقداماتی از این دست و ارائه دستاوردهای میلیونی در عرصه برنامه‌سازی کودک نشان‌دهنده این مساله است که محتوای مناسب تولید شده و در دسترس کودکان قرار گرفته است.


ادامه خبر