درسا به عنوان زیست بوم مجازی خود را موظف می‎داند همگام با توسعه سرویسها و محصولات خود، به محتوا و اهداف فرهنگی نیز توجه ویژه داشته باشد. به بیانی پیوست فرهنگی را ضرورت و پشتیبان فعالیتهای توسعه فناوری خود می‎داند. به این منظور با مشارکت جمعی از صاحب‎نظران و اساتید حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و علوم تربیتی، دینی و روانشناسی در حال تدوین پیوست فرهنگی خود است. در ادامه خلاصه‎ای از پیش نویس پیوست فرهنگی به اطلاع می‎رسد:

خلاصه پیش نویس پیوست فرهنگی درسا

• درسا خود را موظف به ارائه آموزش به خانواده ها، در شناخت فضای مجازی و تامین سلامت آن، با اولویت اهداف فرهنگی بر اهداف مالی می‎داند.
• درسا با رویکرد هم‌افزایی و اعتقاد به: «یدالله مع الجماعه» سعی در گردهم آوردن صاحب نظران و صاحبان محتوا و محصولات مناسب کودک و نوجوان دارد؛ در این راه، از انتقال دانش و تجربه‌های خود و حمایتهای معنوی و مادی از فعالان این حوزه تا حد توان فروگذار نخواهد کرد.
• درسا خود را موظف به حمایت از تولید محتوای دیجیتال و رعایت حق مالکیت معنوی می‌داند.
• درسا از توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی حمایت می کند.
• درسا به مهارت‎افزایی خانواده‎ها در استفاده از فضای مجازی کمک می‎کند.
• درسا در فعالیتهای خود به زمینه های زیر توجه و تأکید دارد:

تبدیل تهدیدهای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به فرصت از مسیر:
- ارائه اطلاعات و آموزشهای لازم به والدین درخصوص نحوه ایمن‌سازی و نظارت بر فعالیت فرزندانشان در فضای مجازی
- آموزش مهارتهای زندگی با اولویت مهارتهای حضور در فضای مجازی به کودک و نوجوان (این آموزش‌ها کاملاً بومی شده و با رویکرد اسلامی و عرفانی، برگرفته از احادیث، آیات قرآن، نهج البلاغه و اشعار مولانا در مثنوی معنوی)
- فرهنگ‌سازی در جهت مسیردهی سبک زندگی فعلی به سوی سبک زندگی مناسب با ارزشهای دینی و ملی
- آموزش هوش معنوی و هوش اخلاقی به کودکان و نوجوانان
- تولید محتوای تعاملی با هدف ممانعت از کاهش ارتباط کودک و نوجوان با زندگی در جامعه به دلیل حضور بی رویه در فضای مجازی- تسهیل دسترسی به محتوای مناسب کودک و نوجوان

- تجمیع محتوای باکیفیت، مناسب کودک و نوجوانان و توزیع مناسب
- تولید محتوای آموزشی و فرهنگی مناسب، جذاب، ارزان و بومی‌ شده
- طراحی محتوا با رویکرد افزایش ارتباط موثر بین فرزندان و والدین (که در سبک زندگی فعلی، کاهش این ارتباط نوعی تهدید تلقی می‌شود.)
- ارائه بازی‌ها و محتواهای جذاب همگرا با فرهنگ و ارزشهای دینی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب