خلاصه قسمت سی ام 

برفک نقشه کله گچی را اجرا می‌کند. کله گچی کسی است که در فضای مجازی بدون فکر رفتار می‎کند. توی محله گل و بلبل هم آدم‌های کله گچی پیدا شده‌اند. یکی از آن‌ها نان خالی خور است که در صفحه عمو پورنگ حرف‌های زشت نوشته. بعضی از مردم در محله کله گچی شده‌اند اما هیچکس نمی‌داند راه‌حل چیست و چطور می‌شود این مشکل را برطرف کرد! تا این که عمو نوروز به آن‌ها می‌گوید دو راه در پیش دارند؛ آن‌ها می‌توانند اظهار پشیمانی کنند و از کله گچی بودن نجات پیدا کنند و یا این که همینطور به حرف هیچکس گوش ندهند و در فضای مجازی درست رفتار نکنند. اما نان خالی خور کاملا پشیمان است. و از عمو پورنگ هم برای کارهای زشتی که انجام داده عذرخواهی می‌کند.
احترام به دیگران در همه حال بر ما واجب است. فرقی نمی‌کند کجا باشیم. در زندگی واقعی یا در دنیای مجازی. هر کدام از ما وظیفه داریم ادب و احترام را رعایت کنیم. عده‌ای از کاربران در فضای مجازی خیال می‌کنند چون کسی آن‌ها را نمی‌شناسد، می‌توانند حرف‌های ناپسند و زشت بنویسند. اما این اشتباه بزرگی است. استمرار در رفتارهای نادرست، آن‌ها را به عادت تبدیل می‌کند و کم‌کم کارهای ناشایست به بخشی از رفتار آنان تبدیل می‎شود. باید این نکته را در نظر داشته باشیم که شاید خیلی‌ها ما را نشناسند اما وجدان‌مان به ما اجازه نمی‌دهد که ادب را کنار بگذاریم.

analysis iconنگاه تحلیلی به قسمت بیست و نهم 

 

 

مشاهده قسمت بیست و نهم محله گل و بلبل2 به صورت کامل

 
 
مشاهده گلچین قسمت 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب