خلاصه قسمت بیست و هشتم 

هر کسی در محله گل و بلبل دوست و یا آشنایی دارد که می‌خواهد بچه‌ای را به برنامه عمو پورنگ بفرستد. نان خالی خور که اسم چندتا بچه را به عمو پورنگ داده خیال می‌کند همان روز بچه‌ها به برنامه می‌روند. او به تمام فامیل خبر می‌دهد تا برنامه را ببینند در حالی که عمو پورنگ اسم بچه‌ها را توی نوبت گذاشته تا براساس نوبت وارد برنامه شوند. وقتی نان خالی خور متوجه این موضوع می‌شود دلخور و افسرده هیچ راهی به ذهنش نمی‌رسد. برفک هم موقعیت را مناسب می‌بیند و سر و کله‌اش پیدا می‌شود. او به نان خالی خور می‌گوید عصبانیتش را در فضای مجازی تخیله کند. چیزی نمی‌گذرد که صفحه عمو پورنگ پر از کلمات زشت می‌شود. برفک آدم‌هایی که آلودگی مجازی ایجاد می کنند را دوست دارد اما عمو نوروز اجازه نمی‌دهد اوضاع به همین شکل بماند.
همانطور که باید در زندگی روزمره مهارت کنترل خشم را بشناسیم و آن را در موقعیت‌های مختلف به کار گیریم در فضای مجازی هم نباید درگیر هیجانات منفی‌مان شویم. گاهی در ذهن‌مان آدمی را مقصر تمام اتفاقات و ناراحتی‌های‌مان می‌دانیم و مثل نان خالی خور خیال می‌کنیم باید از او انتقام بگیریم. اما اگر منطقی فکر کنیم، متوجه می‌شویم که اگر رفتاری در زندگی واقعی غلط و نادرست است در فضای مجازی نیز درست نیست. پس باید همواره مراقب کلام خود باشیم و بتوانیم هیجانات‌مان را به موقع کنترل کنیم.

 

مشاهده قسمت بیست و هشتم محله گل و بلبل 2 به صورت کامل 

 
 
مشاهده گلچین قسمت
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب