خلاصه قسمت دهم

آقای عزیز دلش می‌خواهد مورد توجه قرار بگیرد. او هم دوست دارد محبوب باشد اما نمی‌داند چطور!؟ همین موقع برفک از راه می‌رسد و سعی می‌کند آقای عزیز را گول بزند. آقای عزیز فکر می‌کند می‌تواند شعرهای بابابزرگ را به اسم خودش توی فضای مجازی منتشر کند تا همه او را لایک ‌کنند. او خواب می‌بیند آنقدر مشهور شده که اهالی محله می‌آیند تا با او عکس بگیرند. در سمت دیگری از محله گندم خانم آن‌قدر سرگرم گوشی‌اش شده که دیگر حواسش به آقای خوشحال و بچه‌هایش نیست. گندم خانم مشغول خواندن مطالب آقای عزیز است. مطالبی که اصلاً مال او نیست! عمو پورنگ به پدر و مادرش درباره این توضیح می‌دهد که عده‌ای مطالب دیگران را بدون منبع و نام شخص به اسم خودشان در فضای مجازی قرار می‌دهند اما اگر هر کسی آداب فضای مجازی را بداند چنین کارهایی انجام نمی‌دهد.
از جمله مسائلی که باید از همان ابتدای ورود فرزندان‌مان به فضای مجازی به آنان بیاموزیم، حق مالکیت معنوی مطالب است. اگر فرزندان‌مان ندانند که کپی کردن یک مطلب بدون ذکر منبع کار نادرستی است، دیگر مطالب را کپی نمی‌کنند. هر چند باید پیش از آموزش این نکته به فرزندان، خودمان آن را رعایت کنیم. نباید مطالب دیگران را به نام خودمان بنویسیم، حتی اگر این کار باعث محبوبیت‌مان شود.

 

analysis iconنگاه تحلیلی به قسمت دهم

 

 مشاهده قسمت دهم محله گل و بلبل 2 به صورت کامل

 مشاهده گلچین قسمت دهم محله گل و بلبل 2

 

 


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب