خلاصه قسمت دوازدهم
 

برفک به شکل خانم چمنی درمی‌آید و می‌خواهد به شکل تازه‌ای اهالی را فریب بدهد. او برنامه‌ای روی گوشی عمو پورنگ می‌ریزد که همه پشه‌ها را به سمت او می‌برد. صبح روز بعد صورت عمو پورنگ پر از نیش پشه می‌شود. این بار هم دوباره خانم چمنی می‌آید و می‌گوید توی یک سایت اینترنتی یک راه‌حل خوب برای این مشکل پیدا کرده. اما باز هم صورت عمو پورنگ بدتر می‌شود. عمو پورنگ می‌گوید این مسائل را باید از توی سایت‌های معتبر مطالعه کرد. و برای شناختن سایت‌های معتبر باید سواد فضای مجازی داشت و سایت‌های معتبر همگی مجوز دارند ولی وقتی خانم چمنی آن سایت را بررسی می‌کند، متوجه می‌شود آن سایت مجوز ندارد. از طرف دیگر برفک با نام مستعار «حالا کار دارم» وارد محله می‌شود و شایعه می‌کند که عمو پورنگ به یک بیماری مسری مبتلا شده و باید از مجری‌گری کناره‌گیری کند.
یکی از موضوعاتی که باید همواره به آن توجه داشت، رعایت احتیاط در فضای مجازی است. هر روزه افراد زیادی موضوعات مختلفی را در فضای مجازی جستجو می‌کنند. اما اطلاعات معتبر و غیرمعتبری در فضای مجازی وجود دارد. گاهی حتی این اطلاعات بیش‌تر از آن که باعث آگاهی افراد شود به گمراهی آنان منجر می‌شود. به همین دلایل است که همه کاربران اینترنتی باید از سواد فضای مجازی برخوردار باشند، تا استفاده از فضای مجازی به یک اتفاق مثبت تبدیل شود.

 

 
 
مشاهده قسمت دوازدهم محله گل و بلبل2
 
 
 
 
مشاهده گلچین قسمت دوازدهم محله گل و بلبل 2
 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب