خلاصه قسمت دوم

 

توی خانه هرکسی مشغول کاری است. هر کدام از این کارها سروصدایی تولید می‌کنند. ایاز خان، پدر عمو پورنگ تصمیم می‌گیرد جاروبرقی خانه را تعمیر کند. او کنترلی اختراع می‌کند که می‌شود با آن صدای جاروبرقی را کم کرد تا سروصدا ایجاد نشود. از طرف دیگر برفک در لباس یک فروشنده توی محله بوق می‌فروشد. و آقای خوشحال و نان خالی‌خور از او بوق می‌خرند. بچه‌های گلدون خان هم از این بوق‌ها خریده‌اند و از همه جای محله صداهای گوشخراش شنیده می‌شود. آلودگی صوتی در محله گل و بلبل بیداد می‌کند.
آلودگی صوتی یکی از معضلات امروز جامعه است و ما گاهی بدون این که حواس‌مان باشد، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنیم. هر گونه عملی که موجب بر هم خوردن آرامش دیگران شود، رفتار نامناسبی است. چون هر کدام از ما به عنوان یک شهروند باید وظیفه شهروندی‌مان را انجام بدهیم. برای خانواده‌هایی که افراد بیمار و یا مسن در خانه دارند این آلودگی صوتی موجب آزار و اذیت شدیدتری می‌شود. هر کدام از ما می‌توانیم به عنوان بخشی از جامعه از انجام دادن رفتارها و اعمالی که سروصدای گوشخراش ایجاد می‌کنند، خودداری کرده و مراعات حال دیگران را بکنیم.

 

مشاهده قسمت دوم برنامه محله گل و بلبل 2 به صورت کامل

    
 
مشاهده گلچین قسمت دوم محله گل و بلبل 2
 
 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب