خلاصه قسمت سیزدهم

صدای عمو پورنگ گرفته و او فقط می‌تواند مثل یک پشه ویزویز کند. به همین دلیل عمو پورنگ نتوانسته روز قبل برنامه‌اش را اجرا کند و امروز هم اصلاً صدای‌اش در نمی‌آید. همه نگران حال عمو پورنگ هستند. هر کسی هرکاری از دستش برمی‌آید، انجام می‌دهد تا صدای عمو پورنگ دوباره برگردد. از طرف دیگر برفک می‌داند که به زودی ویزویز عمو پورنگ قطع می‌شود و صدایش برمی‌‌گردد. او می‌خواهد با یک شیشه شربت کاری کند که عمو پورنگ به ویزویز کردن ادامه بدهد. برفک با فریب دادن بچه‌های آقای خوشحال شیشه شربت را به آن‌ها می‌دهد اما همان موقع بچه مردم از راه می‌رسد و به افق و بامداد و طلوع هشدار می‌دهد.

گاهی یک اشتباه کوچک در فضای مجازی می‌تواند عواقب بزرگی در پی داشته باشد. به عنوان مثال افرادی که در نهایت بی‌احتیاطی اسم و شماره تلفن و یا رمز عبور کارت‌های بانکی‌شان را در سایت‌های نامعتبر ثبت می‌کنند، نمی‌دانند که این کار تا چه اندازه می‌تواند موجب ضرر و زیان‌شان شود. برای همین است که داشتن سواد مجازی و شناختن سایت‌های معتبر اهمیت دارد. استفاده از نرم‌افزارهای مختلفی که عرضه می‌شوند نیز باید براساس گروه سنی تعیین شود. در همین راستا فرزندان باید از برنامه‌هایی استفاده کنند که مناسب سن‌شان باشد و والدین نیز از نظارت بر آنان غافل نشوند.

 
 
 
مشاهده قسمت سیزدهم محله گل و بلبل2
 
مشاهده گلچین قسمت سیزدهم محله گل و بلبل 2
 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب