خلاصه قسمت 

در این قست از محله گل و بلبل۲ اتفاقات جورواجوری رخ می‌دهد. از یک طرف آقای عزیز نامه‌ای دریافت می‌کند که در آن یک کد محرمانه برای خریدهای فروشگاه‌شان ثبت شده. آقای عزیز هم بدون این‌که کد را به حافظه بسپارد، آن را توی گوشی‌اش ذخیره می‌کند. اما یک روز توی راه خانه، گوشی‌اش سرقت می‌شود و آقای عزیز و گیل خان کد را از دست می‌دهند. برفک که از این اتفاق خیلی خوشحال است، تصمیم می‌گیرد در نقش یک پیرمرد به محله بیاید. او به بامداد می‌گوید که لازم نیست جدول ضرب را حفظ کند چون می‌شود از ماشین حساب استفاده کرد. اما عمو پورنگ می‌گوید جدول ضرب و ریاضیات به تقویت حافظه کمک می‌کنند و حفظ کردن‌شان خوب است.
بسیاری از ما نیز درست مثل آقای عزیز هستیم. و به جای حافظه‌ی خودمان از حافظه‌ی گوشی‌مان استفاده می‌کنیم. این کار ممکن است ما را بیش از حد به وسایل و ابزارهایی مثل تلفن همراه هوشمند وابسته کند. و در نهایت باعث شود که قوای ذهنی‌مان ضعیف شود چرا که دیگر برای حساب و کتاب ساده‌ترین مسائل هم از گوشی استفاده می‌کنیم و امری به نام تفکر و تعقل کمتر از گذشته مورد توجه قرار می‌گیرد. بهتر است به‌جای تکیه کردن به حافظه گوشی از حافظه و ذهن خودمان استفاده کنیم تا کم‌تر دچار مشکل شویم.

 

مشاهده قسمت سی و دوم محله گل و بلبل2 به صورت کامل 

 
 
مشاهده گلچین قسمت
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب