خلاصه قسمت


اهالی محله گل و بلبل بدون آن‌که عمو پورنگ خبر داشته باشد از او فیلم می‌گیرند و آن را با عنوان مرد چند ثانیه‌ای در فضای مجازی منتشر می‌کنند. این موضوع عمو پورنگ را خیلی ناراحت می‌کند. از آن‌جایی که گلدون خان همان کسی است که فیلم مرد چند ثانیه‌ای را منتشر کرده، یکی از شاخ‌های فضای مجازی به سراغ او می‌آید! او مرد چالشی است و از گلدون خان می‌خواهد با او همکاری کند. از طرف دیگر حالا کار دارم هم چالشی راه انداخته که در آن به بقیه دروغ می‌گوید و آن‌ها را آزار می‌دهد. او نان خالی‌خور را گول می‌زند. بعد هم نوبت به خانم چمنی می‌رسد که به او خبر می‌دهند باغ میوه‌اش آتش گرفته! حالا کار دارم تصمیم می‌گیرد بچه‌ها را هم به این چالش دعوت کند. حالا کل محله گل و بلبل درگیر چالش شده. اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود...
گاهی وقت‌ها ما بزرگترها بیش‌تر از بچه‌هایمان در فضای مجازی اشتباه می‌کنیم و خودمان را این‌گونه توجیه می‌کنیم که کسی ما را نمی‌شناسد. در حالی که فضای مجازی هم مثل دنیای واقعی قوانین خودش را دارد. گاهی برای چند ثانیه خندیدن با دوستان مجازیمان آدم‌ها را در شرایطی قرار می‌دهیم که موجب رنجش‌شان می‌شود. درست مثل اتفاقی که برای خانم چمنی رخ داد و غیرممکن نیست اگر به خاطر همین شوخی‌های غیرمنطقی و نادرست، سلامتی و جان دیگران به خطر بیفتد. پیام خانواده درسا هم همین است که؛ زندگی‌های واقعی را فدای فضای مجازی نکنیم!

 

مشاهده قسمت سی و چهارم به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب