خلاصه قسمت ششم


همه اهالی محله گل و بلبل برای خریدن مواد شوینده و بهداشتی به مغازه آقای عزیز مراجعه می‌کنند. گلدون خان به عمو پورنگ اعتراض می‌کند و می‌گوید چرا از اصطلاح فضای مجازی پاک استفاده کرده؟! چون بچه‌هایش مودم را توی مایع ظرفشویی ریخته‌اند. بچه‌ها می‌گویند مادرشان هم اینطوری ظرف‌ها را تمیز می‌کند و نباید به این روش تمیزش کرد. در واقع آن‌ها نمی‌دانند چطور می‌شود فضای مجازی را پاک کرد؟ گلدون خان از دست عمو پورنگ عصبانی شده و نمی‌داند از دستش چه کار کند؟ عمو پورنگ می‌گوید به بچه‌ها گفته فضای مجازی پاک چه معنایی دارد. اما دوباره توی برنامه‌اش به بچه‌ها درباره‌اش توضیح می‌دهد.
شاید پیش از این به اصطلاح فضای مجازی پاک توجه نکرده باشیم. اما این موضوع اهمیت زیادی دارد. این اصطلاح به این معنی است که بتوانیم از امنیت فرزندان‌مان در فضای مجازی مطمئن باشیم. و خاطرمان آسوده باشد که خطری تهدیدشان نمی‌کند. به عنوان مثال همین که موقع حضور فرزندان در فضای مجازی همراه آنان باشیم، خودش راهکار مناسبی است و باعث می‌شود بدون اطلاع وارد سایت‌های ناسالم نشوند. ما والدین وظیفه داریم از فرزندان‌مان مراقبت کنیم و حالا که می‌خواهیم زمانی را به حضورشان در فضای مجازی اختصاص دهیم بهتر است، این مراقبت را در این فضای جدید نیز به عمل آوریم.

 
 
 
مشاهده قسمت ششم محله گل و بلبل2 به صورت کامل
 
 
 
مشاهده گلچین قسمت ششم محله گل و بلبل 2

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب