خلاصه قسمت

یک روز وقتی مامان نیاز و بابا ایاز مشغول خواندن کتاب بودند و به خاطر ضعف چشم‌شان نمی‌توانستند بعضی کلمات را به خوبی ببینند، عمو پورنگ به این فکر افتاد که چطور می‌تواند به پدر و مادرش کمک کند؟ عمو پورنگ در طول روز سرکار بود و نمی‌توانست کنار آن‌ها باشد و برایشان کتاب بخواند اما آقای خوشحال یک پیشنهاد خیلی خوب به او داد. آقای خوشحال گفت می‌تواند هر کتابی که پدر و مادرش دوست دارند را بخواند و صدای خودش را ضبط کند تا مامان نیاز و بابا ایاز هر وقت دل‌شان خواست به آن گوش کنند. از طرف دیگر گلدون‌خان هم چنین مشکلی داشت. از آن‌جایی که ناز خاتون خانم تصمیم گرفته بود بچه‌هایش را با کتاب آشنا کند و لذت کتاب خواندن را به آن‌ها یاد بدهد از گلدون‌خان خواست تا هر چند شب یک‌بار برای بچه‌ها کتاب بخواند. بیدار ماندن در شب باعث چرت زدن گلدون‌خان در طی روز می‌شد. به همین دلیل او هم به موضوع کتاب صوتی فکر کرد.
شاید هیچ ابزار دیگری هرگز جای کتاب کاغذی را نگیرد اما شرایط امروز، شلوغی آدم‌ها و مشغله‌های متعددشان نباید فرصت کتاب‌خوانی را از آنان بگیرد. کتاب‌های صوتی یک ویژگی منحصربه‌فرد دارند و آن این است که می‌توان در موقعیت‌های مختلف مثلاً پشت فرمان و در ترافیک و یا در اتوبوس مترو به آن گوش داد. از این رو می‌توانیم در کنار کتاب‌های کاغذی گاهی کتاب‌های صوتی را بشنویم.

 

مشاهده قسمت به صورت کامل


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب