خلاصه قسمت

برفک تصمیم می‌‌گیرد در قالب یک شخصیت تازه به محله گل و بلبل برود. او خودش را مشورت معرفی می‌کند و به اهالی محله می‌گوید که می‌تواند به تمام سؤالات مردم پاسخ دهد. این در حالی است که بیش‌تر اهالی محله درگیر آلودگی صوتی هستند. بچه‌های آقای خوشحال هر کدام موقع استفاده از تبلت و یا تماشای تلویزیون صدای آن وسیله را زیاد می‌کنند، بابا ایاز و عمو پورنگ با صدای بلند مشغول شنیدن آهنگ از تلفن همراه و رادیو هستند و خلاصه هر کسی به نوعی صدایی تولید می‌کند که برای اطرافیان آزاردهنده است. آمدن مشورت به محله برای اهالی نشانه خوبی است. آن‌ها فکر می‌کنند که شاید او بتواند در حل بعضی از مسائل به آن‌ها مشورت بدهد و کمک‌شان کند اما...
صدای زنگ تلفن همراه، صدای تلویزیون، صدای بوق ماشین و صداهای دیگری که هر روز در اطراف‌مان می‌شنویم، می‌توانند آلودگی صوتی ایجاد کنند. شاید آدم‌ها به طور مداوم در معرض صداهای مختلفی باشند و متوجه این نوع از آلودگی نشوند اما آلودگی صوتی می‌تواند اثرات منفی بر سلامت و وضعیت افراد بگذارد. در این لحظات است که به اهمیت حیاتی سکوت پی می‌بریم و می‌فهمیم سکوت چقدر آرامش به همراه دارد. در فضای مجازی هم این موضوع مصداق دارد. در میان همهمه آدم‌هایی که مدام مطالب کپی‌شده را در این گروه و آن گروه ارسال می‌کنند، چه خوب است همه را به اندکی سکوت دعوت کنیم.

 

مشاهده قسمت به صورت کامل

 
 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب