خلاصه قسمت

سنجاق‌قفلی یک سایت خرید اینترنتی راه‌اندازی می‌کند تا اهالی محله بتوانند به صورت آنلاین خرید کنند. قصد او رفاه و دسترسی بهتر اهالی نیست بلکه می‌خواهد اطلاعات بانکی‌شان را سرقت کند! قبل از همه خانم چمنی با ثبت‌نام در این سایت و تعریف و تمجید از آن بقیه را هم مجاب می‌کند که در این سایت ثبت‌نام کنند. عمو پورنگ هم در حالی لیست بلند بالایی از خانواده‌اش گرفته می‌خواهد به خرید برود. اما گندم خانم که به تازگی فروشگاه مجازی را پیدا کرده به او پیشنهاد می‌کند به جای رفتن به بازار و تلف کردن وقتش، به این فروشگاه مجازی مراجعه کند. چیزی نمی‌گذرد که همه اهالی به این فروشگاه مجازی سر می‌زنند. اما مامان نیاز کمی مشکوک می‌شود و ماجرا را بررسی می‌کند و...
خرید از یک فروشگاه مجازی یا به عبارتی خرید آنلاین یکی از قابلیت‌های فضای مجازی است که می‌توان از آن برای مدیریت زمان استفاده کرد. ما می‌توانیم به‌جای رفتن به محل خرید، ماندن در ترافیک و سر زدن به چندین و چند فروشگاه، تنها به یک سایت مراجعه کرده و خرید کنیم. اما نکته‌ای که در این برنامه به آن اشاره شد، اعتبار یک فروشگاه مجازی است. از کجا داریم خرید می‌کنیم؟ آیا سایتی که به آن سر زده‌ایم معتبر است؟ نشان اعتماد الکترونیک دارد؟ به‌عنوان والدین آگاه باید فرزندان‌مان را نسبت به خرید اینترنتی و هم‌چنین عدم انتشار مشخصات و اطلاعات‌ شخصی‌شان در فضای مجازی هوشیار کنیم.

مشاهده قسمت شصت و هفتم به صورت کامل


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب