خلاصه قسمت

در ادامه قسمت قبل برفک و سنجاق قفلی با استفاده از پودرهای استاد جرزنی یک کیک درست می‌کنند تا به اهالی محله بدهند. این پودر روی مغز آدم‌بزرگ‌ها اثر می‌کند و باعث می‌شود رفتارشان بچگانه شود. با نقشه برفک، سنجاق قفلی کیک را به محله می‌برد اما قبل از همه یاور او را می‌بیند و سنجاق قفلی از ترس کیک را به او می‌دهد و فرار می‌کند. چون سنجاق قفلی از بچه‌ها می‌ترسد! یاور کیک را می‌خورد اما قبل از آن‌که کاملاً تمام شود مامان نازخاتون از راه می‌رسد و برای اطمینان از مسموم نبود کیک، کمی از آن می‌چشد. این باعث می‌شود که رفتار مامان نازخاتون بچگانه شود. گلدون‌خان که از سرکار برمی‌گردد، متوجه رفتار نازخاتون خانم می‌شود. همه جمع می‌شوند و هر کسی درباره علت رفتار بچگانه نازخاتون نظری می‌دهد. عمو نوروز می‌داند که این اتفاق زیر سر برفک است. او با استفاده از نیروی خودش مامان نازخاتون را درمان می‌کند اما به اهالی محله هشدار می‌دهد که باید مراقب نقشه‌های برفک باشند.
در سمت دیگر محله، عمو پورنگ از پدر و مادر و پدربزرگش درباره‌ی کتاب‌هایی که دوست دارند سؤال می‌پرسد. عمو پورنگ می‌خواهد کتاب‌ها را بخواند و صدایش را ضبط کند. بقیه اهل محله هم با شنیدن این خبر هر کدام لیستی از کتاب‌های موردنظرشان را به عمو پورنگ می‌دهند تا آن‌ها را هم با صدای خودشان بخواند. کتاب‌های صوتی می‌توانند به اندازه کتا‌ب‌های کاغذی مفید و سودمند باشند. زمان‌هایی از روز که امکان خواندن کتاب کاغذی وجود ندارد را می‌توانیم به شنیدن کتاب‌های صوتی اختصاص دهیم تا هم زمان‌مان تلف نشود و هم آگاهی‌مان زیاد شود.

 

analysis icon  نگاه تحلیلی

 

مشاهده قسمت به صورت کامل


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب