خلاصه قسمت هجدهم


برفک بچه‌ی پشه‌ی «به من چه» را توی محله رها می‌کند. هرکسی از این پشه نیش می‌خورد در جواب به هر سوالی می‌گوید؛ «به من چه؟ و به شما مربوط نیست». این پشه اول گلدون خان و بعد بلبل خان را نیش می‌زند. وقتی نوبت به گیل خان می‌رسد، اوضاع بدتر می‌شود. کم‌کم پشه‌ی به من چه اهالی دیگر را هم نیش می‌زند. و چیزی نمی‌گذرد که محله گل و بلبل دچار بی‌نظمی و آشفتگی می‌شود تا این‌که...
بی‌تفاوت بودن در دنیای واقعی و مجازی به یک اندازه می‌تواند مشکل‌ساز شود. چنان‌چه ما از مسئله‌ای اطلاع داریم و دیگران از آن آگاهی ندارند، بهتر است به جای بی‌تفاوتی و شانه بالا انداختن، واکنش نشان دهیم. لازم است که هر کدام از ما در جامعه به عنوان یک شهروند، واکنش نشان دهیم. اگر راننده تاکسی قوانین رانندگی را رعایت نکرد، به او هشدار دهیم. اگر یک کاربر در فضای مجازی اشتباهی مرتکب شود به او هم باید هشدار داد. بی‌تفاوتی در هیچ فضایی رفتار درستی نیست.

    

analysis iconنگاه تحلیلی به قسمت هجدهم

 

مشاهده قسمت هجدهم محله گل و بلبل2

 
 
 مشاهده گلچین قسمت هجدهم محله گل و بلبل2
 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب