خلاصه قسمت

بعد از اینکه همه اهالی محله گل و بلبل به پیشنهاد «مشورت» از هدفون استفاده کردند، سنجاق قفلی و برفک نقشه‌ی خودشان را عملی کردند. آن‌ها از طریق امواجی را به مغز آن‌ها می‌فرستند. بعد از آن تعداد زیادی از اهالی محله «رباتی» می‌شوند. آن‌ها به سمت هر کسی که مثل خودشان رباتی نباشد، اشعه‌ای می‌فرستند و همین نگرانی خانم چمنی، آقای خوشحال و دیگرانی که رباتی نشده‌اند را بیش‌تر می‌کند. وقتی آن‌ها می‌بینند که حتی عمو پورنگ هم رباتی شده تصمیم می‌گیرند از عمو نوروز کمک بخواهند اما در همین وقت «مشورت» از راه می‌رسد. او می‌گوید که هر کسی رباتی شده باید دوباره هدفون توی گوشش بگذارد. درست در لحظه‌ای که همه هدفون توی گوش گذاشته‌اند سنجاق‌قفلی اشعه‌ها را برمی‌گرداند و همه خوب می‌شوند. از این طریق برفک در نقش «مشورت» اعتماد اهالی را به دست می‌آورد.
استفاده از هدفون برای جلوگیری از آلودگی صوتی روش خوبی است اما باید بدانیم که استفاده زیاد از این وسیله هم می‌تواند مشکل‌ساز شود. وقتی که صدا از حد معمول بیش‌تر شود سلول‌های گیرنده صدا در قسمت گوش میانی، آسیب می‌بینند. همچنین احتمال کاهش شنوایی هم در درازمدت وجود دارد. بنابراین بهتر است استفاده از این وسیله محدود باشد و همچنین صدای آن را از حد مجاز بیش‌تر نکنیم.

 

مشاهده قسمت به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب