خلاصه قسمت

در این قسمت بعضی از اهالی محله گل و بلبل تصمیم می‌گیرند به سفر بروند. خانواده گلدون‌خان هم به نقاط دیدنی شهر می‌روند و گندم خانم با شنیدن این خبر به آقای خوشحال اعتراض می‌کند که چرا او وقتش را طوری تنظیم نمی‌کند که آن‌ها هم بتوانند به امکان تاریخی و توریستی شهر بروند؟ اما در سوی دیگر محله، عمو نوروز، بچه مردم، استاد جان‌نثار و استاد دانش‌دان در فکر این هستند که چطور چهره واقعی «مشورت» را به اهالی نشان بدهند؟ تا این‌که عمو نوروز تصمیم می‌گیرد هفت راه را به اهالی نشان بدهد. اهالی محله بی‌خبر از این موضوع به مقصد سفر و گردش و تفریح‌شان فکر می‌کنند و می‌خواهند به کوه و جنگل بروند.
رفتن به نقاط مختلف کشور و اماکن تفریحی همیشه برایمان مقدور نیست اما می‌توانیم با جستجو در فضای مجازی و دیدن تصاویری از آن اماکن از زیبایی‌شان لذت ببریم و درباره‌شان اطلاعات جالب و جدیدی کسب کنیم. ویژگی «بی‌مکانی» در فضای مجازی باعث می‌شود که حس کنیم در جای دیگری هستیم. مثلاً در حالی که توی اتاق‌مان نشسته‌ایم تصور کنیم در جنگلی سرسبز هستیم. البته این بدان معنا نیست که فضای مجازی را به طور کل جایگزین گردش و تفریح‌مان کنیم. ما می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی مناسب و تعیین یک مقصد دیدنی به سفر برویم و از نزدیک و در واقعیت از زیبایی‌های دنیا لذت ببریم.

 

مشاهده قسمت هفتاد و هفتم به صورت کامل


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب