خلاصه قسمت

داور و یاور تا نیمه‌های شب بیدار می‌مانند. برای همین روز بعد به سختی از خواب بیدار می‌شوند و سر کلاس هی چرت می‌زنند. در این شرایط «مشورت» فرصت را غنیمت می‌داند و برای فریب دادن بچه‌ها وارد می‌شود. بچه‌ها هم با خودشان می‌گویند کاش پدر و مادرشان هم مثل آن‌ها خوابیدن را دوست داشتند. آن‌ها اینقدر «کاشکی... کاشکی» می‌گویند که خاله کاشکی از راه می‌رسد و پودر خواب دوستی را به آن‌ها می‌دهد. داور و یاور هم تصمیم می‌گیرند برای دادن پودر خواب دوستی به پدر و مادرشان یک نقشه درست و حسابی بکشند.
خیلی از بچه‌ها عادت دارند قبل از خواب گوشی توی دست داشته باشند و تا آخرین لحظه‌ی قبل از خوابیدن بازی کنند. عده‌ی زیادی هم ترجیح می‌دهند تلویزیون تماشا کنند و تا می‌توانند خوابیدن را به تأخیر می‌اندازند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اختلالاتی در خواب آنان شود. بنابراین ما به‌عنوان والدین وظیفه داریم درباره‌ی این مشکلات با آنان صحبت کنیم. با یک گفتگوی دوستانه به فرزندان‌مان بگوییم استفاده از تبلت و گوشی قبل از خوابیدن می‌تواند باعث خستگی و بی‌خوابی‌شان شود و در نهایت صبح فردا کسل و بی‌حوصله خواهند بود.

 

مشاهده قسمت هفتاد و پنجم به صورت کامل


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب