خلاصه قسمت پنجم 


در این قسمت اهالی محله گل و بلبل اولین قانون در استفاده از فضای مجازی را رعایت می‌کنند. یعنی برای رفتن به فضای مجازی زمان مشخصی را در نظر می‌گیرند. اما برای بچه‌های آقای خوشحال یک اتفاقی افتاده و همه آن‌ها خشک‌شان زده. آقای خوشحال به آن‌ها گفته یک بازی بی‌سروصدا انجام بدهند. اما بچه‌ها چیزی به ذهن‌شان نمی‌رسد. برای همین آقای خوشحال گوشی‌اش را به اینترنت وصل می‌کند و آن را به بچه‌هایش می‌دهد. این اتفاق برای بچه‌های گلدون خان هم می‌افتد و همگی خشک‌شان می‌زند. آن‌ها به این دلیل دچار این مشکل شده‌اند که بیشتر از زمان مشخص شده در فضای مجازی بوده‌اند. عمو نوروز دوباره از راه می‌رسد و به عمو پورنگ می‌گوید با حرکت در راه راست همه مشکلات حل می‌شود.
ممکن است سرمان شلوغ باشد و کلی کار داشته باشیم. ممکن است به ذهن‌مان برسد که سرگرم شدن فرزندان‌مان با فضای مجازی خیلی هم خوب است و باعث می‌شود بتوانیم بدون دغدغه کارهای‌مان را انجام بدهیم. اما این اشتباه بزرگی است. در اختیار گذاشتن گوشی و تبلت به بچه‌ها بدون نظارت والدین خطاست. نباید هیچوقت بچه‌ها را به حال خودشان رها کنیم. همان‌طور که برایمان مهم است در دنیای واقعی مسیر درستی را طی کنند و به موفقیت برسند، باید بر استفاده آنان از فضای مجازی نیز نظارت داشته باشیم تا مبادا دچار مشکل و دردسر شوند.

 

analysis iconنگاه تحلیلی به قسمت پنجم

 

 

 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب