خلاصه قسمت چهارم

 

برفک با ظاهری جدید وارد محله گل و بلبل می‌شود. و می‌گوید تخصص نصب برنامه‌های کامپیوتری را دارد. آقای خوشحال یک گوشی داشته که آقای کامپیوتری برایش تعمیر کرده تا نون خالی خور بتواند وارد فضای مجازی شود. اما عمو پورنگ می‌گوید رفتن به فضای مجازی آداب مخصوص خودش را دارد و باید آن را یاد گرفت. همه اهالی محله می‌خواهند آقای کامپیوتری توی گوشی و تبلت‌شان برنامه بریزد و از این بابت خیلی خوشحال هستند. عمو پورنگ به همه هشدار می‌دهد، می‌گوید این برنامه‌ها برای هر سن و سالی مناسب نیست ولی کسی به حرف‌هایش گوش نمی‌دهد. اما این شروع مشکلات در محله است. مثلا گلدون خان آن‌قدر سرش توی گوشی است که دیگر حواسش به نگهبانی نیست. عزیز آقا هم سر به هوا شده، بلبل خان میوه‌ها را می‌ریزد، نان‌ها در نانوایی محله می‌سوزند و...

هر برنامه‌ی کامپیوتری رده سنی خاص خودش را دارد. بعضی برنامه‌ها هم تخصصی هستند و برای مشاغل خاصی تولید شده‌اند. باید قبل از استفاده از هر نرم‌افزاری با ویژگی‌ها و کاربری‌های آن آشنا شویم. برای فرزندان نیز شناخت برنامه مناسب موضوع بسیار مهمی است. یک برنامه نامناسب می‌تواند بر روی شخصیت آن‌ها تاثیری منفی بگذارد و یک برنامه خوب می‌تواند مثل یک معلم باعث تعلیم و تربیت آنان شود. شناخت دقیق یک برنامه قبل از دانلود کردن آن، از جمله آداب فضای مجازی است.

 

analysis iconنگاه تحلیلی به قسمت چهارم 

 
 
 مشاهده گلچین قسمت چهارم محله گل و بلبل 2 
 
 
 
 
 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب