خلاصه قسمت

در این قسمت پستچی برای برفک یک بسته می‌آورد. محتوای این بسته برای برفک خیلی مهم است و آن چیزی نیست جز چوب فضولی! بعد از آن یک اتفاق عجیب در محله می‌افتد. اول همه‌ی گوشی‌ها غیرفعال می‌شوند و بعد یک برنامک به آن‌ها اضافه می‌شود به نام بازی سرکاری! عمو پورنگ خیلی زود می‌فهمد که این برنامک باعث دردسر می‌شود و هیچکس نباید وارد این برنامک شود. او به همه خبر می‌دهد تا آن را از گوشی و تبلت‌شان پاک کنند. اما بلبل خان بی‌خبر از همه‌جا این برنامک را باز می‌کند و وارد بازی سرکاری می‌شود و اتفاقاتی در محله می‌افتد که برای هیچکس خوشایند نیست جز برفک!
فضای مجازی ویژگی‌هایی دارد که شاید برای هر کاربری جذاب به نظر برسد. به عنوان نمونه بی‌مکانی فضای مجازی یک ویژگی جالب توجه است. این‌که هر کسی می‌تواند از هر جای دنیا با آدم‌هایی در کشورهای مختلف ارتباط داشته باشد موضوع جذابی است. اما این ویژگی‌ها نباید در جهت اهداف نادرست به کار برده شوند. و چون فضای مجازی انبوه از اطلاعات درست و غلط است، نباید مثل خانم چمنی و یا آقای عزیز فریب چوب فضولی را بخوریم و هر مطلب و عکسی که می‌بینیم را باور کنیم. فضای مجازی وقتی مفید خواهد بود که بتوانیم به درستی از آن استفاده کنیم. و خودمان کاربران خوبی باشیم.

مشاهده قسمت چهلم محله گل و بلبل2 به صورت کامل

 
 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب