خلاصه قسمت 

برفک با یک شخصیت جدید از راه می‌رسد. اسمش جرقه است و می‌خواهد در روز چهارشنبه سوری بچه‌ها را گول بزند. او مقدار زیادی ترقه به آقای عزیز می‌فروشد و چیزی نمی‌گذرد که بقالی محله آتش می‌گیرد. آقای آتشنشان مهربان آتش را خاموش می‌کند و بعد از آن به دعوت از خانم چمنی و اهالی توی محله می‌ماند تا نکات ایمنی را به آن‌ها یاد بدهد. اما برفک هم دست از فریب دادن بچه‌ها برنمی‌دارد و چند تا ترقه به بچه‌های آقای خوشحال می‌دهد. حضور آقای آتشنشان در محله جلوی یک حادثه دیگر را می‌گیرد. او به بچه‌ها می‌گوید که ترقه چطور می‌تواند خطرآفرین باشد و جان آن‌ها را به خطر بیندازد.
چهارشنبه سوری یکی از جشن‌هایی است که از گذشته‌های دور در ایران اجرا می‌شده است. در این جشن خانواده‌ها دور هم جمع می‌شدند و سپس از روی آتش می‌پریدند. قاشق‌زنی هم از اعمالی است که در چهارشنبه سوری برگزار می‌شد. با وجود این‌که چهارشنبه سوری در واقع فرصتی برای دورهم بودن خانواده و آشنایان است در سال‌های اخیر تحریف شده و به‌گونه‌ی دیگری برگزار می‌شود. آدم‌هایی مثل جرقه برای منفعت‌طلبی نوجوانان و جوانان را فریب می‌دهند و چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل می‌کنند. آگاهی‌رسانی به فرزندان درباره‌ی خطرات مواد منفجره و فراهم نمودن تفریحات سالم برای آنان می‌تواند از فریب خوردن‌شان جلوگیری کند.

 

 

 

مشاهده قسمت چهل و دوم محله گل و بلبل2 به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب