خلاصه قسمت

برفک در این قسمت باز در یک نقش جدید ظاهر می‌شود. او دخترک کبریت‌فروش است و با برانگیختن حس دلسوزی و ترحم دیگران می‌خواهد مواد منفجره‌اش را بفروشد. اما از طرف دیگر آقای آتشنشان کلاس‌های آموزشی‌اش را شروع می‌کند و درباره چهارشنبه سوری صحبت می‌کند. اول گلدون خان و بعد یاور و داور گول دخترک کبریت‌فروش را می‌خورند. داور هم کیف پر از ترقه‌ را توی اتاق می‌گذارد. مامان ناز خاتون که این ماجرا را می‌فهمد، نگران می‌شود و گلدون خان را خبر می‌کند. همه این اتفاق‌ها به یک آتش‌سوزی در پارک ختم می‌شود اما کسی که می‌سوزد خود برفک است.
چهارشنبه سوری وقت دور هم نشستن، گوش دادن به قصه‌های پدربزرگ و مادربزرگ است و نه آتش زدن ترقه و برهم زدن آرامش دیگران. وقتی که می‌توانیم این مراسم را به خوبی و با آرامش و در کنار هم برگزار کنیم، چرا آن را به یک حادثه تبدیل کنیم؟ ما والدین در مقابل این حوادث مسئولیم. این ما هستیم که باید به فرزندان‌مان یاد بدهیم که بازی با ترقه و مواد منفجره چطور می‌تواند جان آن‌ها و دیگران را به خطر بیندازد. خانواده درسا با اجرای چالش چهارشنبه سوری پاک و بی‌خطر به خانو‌اده‌ها و والدین یادآوری می‌کند که چطور می‌توانیم همچون گذشته در شب چهارشنبه سوری صدای ترقه‌ و موادمنفجره‌ را نشنویم.

 

مشاهده قسمت چهل و سوم به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب