خلاصه قسمت

بعضی از اهالی محله گل و بلبل مشغول چت کردن در فضای مجازی هستند. ارتباط و گفتگو از طریق فضای مجازی باعث ایجاد سوءتفاهم بین اهالی محله می‌شود. مثلاً مامان نیاز و بابا ایاز باهم قهر می‌کنند و نازخاتون از گندم خانم دلخور می‌شود. اما این فقط یک جنبه از معایب چت کردن زیاد است. در سمت دیگر محله آقای عزیز ساعت‌ها پای گوشی است و برای همین گردنش خم شده و نمی‌تواند آن را بالا بگیرد. عمو پورنگ و گیل خان با یک پماد گردنش را ماساژ می‌دهند اما نتیجه‌اش بدتر است. گردن آقای عزیز آن‌قدر شل و ول می‌شود که دیگر نمی‌تواند آن را به هیچ سمتی نگه دارد.
گفتگوی آنلاین یکی از قابلیت‌های فضای مجازی است. ما می‌توانیم همین لحظه با کسی در آن سوی جهان صحبت کنیم. درباره کشورمان، فرهنگ و تاریخ‌مان به او اطلاعات دقیقی بدهیم و یا پیرامون موضوعات مختلف گفتگو کنیم. اما تبدیل شدن گفتگوهای انلاین به یک عادت مداوم سبک زندگی‌مان را عوض می‌کند. صبح‌ها به جای سلام دادن به اعضای خانواده و نشستن پای سفره صبحانه اولین کاری که می‌کنیم چک کردن گوشی و شروع یک گفتگوی انلاین است! این عادات می‌توانند اثرات منفی و مخربی داشته باشند. به یاد داشته باشیم که چت کردن اصولی دارد و باید محدود باشد. چت کردن‌های طولانی موجب می‌شود نسبت به فرزندان عزیزمان و همچنین زیبایی‌های دنیا و طبیعت بی‌توجه شویم.

 

مشاهده قسمت چهل و ششم به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب