خلاصه قسمت

بعضی از اهالی محله گل و بلبل مشغول چت کردن در فضای مجازی هستند. ارتباط و گفتگو از طریق فضای مجازی باعث ایجاد سوءتفاهم بین اهالی محله می‌شود. مثلاً مامان نیاز و بابا ایاز باهم قهر می‌کنند و نازخاتون از گندم خانم دلخور می‌شود. اما این فقط یک جنبه از معایب چت کردن زیاد است. در سمت دیگر محله آقای عزیز ساعت‌ها پای گوشی است و برای همین گردنش خم شده و نمی‌تواند آن را بالا بگیرد. عمو پورنگ و گیل خان با یک پماد گردنش را ماساژ می‌دهند اما نتیجه‌اش بدتر است. گردن آقای عزیز آن‌قدر شل و ول می‌شود که دیگر نمی‌تواند آن را به هیچ سمتی نگه دارد.
گفتگوی آنلاین یکی از قابلیت‌های فضای مجازی است. ما می‌توانیم همین لحظه با کسی در آن سوی جهان صحبت کنیم. درباره کشورمان، فرهنگ و تاریخ‌مان به او اطلاعات دقیقی بدهیم و یا پیرامون موضوعات مختلف گفتگو کنیم. اما تبدیل شدن گفتگوهای انلاین به یک عادت مداوم سبک زندگی‌مان را عوض می‌کند. صبح‌ها به جای سلام دادن به اعضای خانواده و نشستن پای سفره صبحانه اولین کاری که می‌کنیم چک کردن گوشی و شروع یک گفتگوی انلاین است! این عادات می‌توانند اثرات منفی و مخربی داشته باشند. به یاد داشته باشیم که چت کردن اصولی دارد و باید محدود باشد. چت کردن‌های طولانی موجب می‌شود نسبت به فرزندان عزیزمان و همچنین زیبایی‌های دنیا و طبیعت بی‌توجه شویم.

 

مشاهده قسمت چهل و ششم به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت

«درسانامه»؛ نخستین نشریه تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان

نشریه داخلی تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان با عنوان «درسانامه» و با همت خانواده درسا گردآوری و آماده انتشار شد.

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، نخستین نشریه داخلی تخصصی کودک و فضای مجازی ویژه اولیاء و مربیان گردآوری و با عنوان «درسانامه» آماده انتشار شد.

خانواده درسا به منظور ترویج فرهنگ سواد فضای مجازی و استفاده سودمند و مفید کودک از دنیای مجازی اقدام به جمع آوری و تهیه نشریه ای کرده است تا در مدارس و مراکز آموزشی رده سنی کودک در سراسر کشور منتشر کند.

این نشریه در 4 صفحه و با موضوعات مختلف روز حوزه فناوری و کودک، ویژه اولیاء و مربیان تنظیم شده است و قصد دارد تا ضمن اعلام خطر از فضای ناامن موجود، راهکارهایی برای کاهش دغدغه والدین و استفاده مناسب از گوشی های هوشمند و اینترنت پاک، ارائه دهد.

لازم به ذکر است خانواده درسا قصد دارد با برگزاری دوره های آموزشی حضوری برای اولیاء و مربیان مدارس مناطق مختلف استان تهران، «درسانامه» را ارائه کند تا به واسطه آن، با کلیت اهدافی که پیش از این به آن اشاره شد، دست یابد.


دانلود