خلاصه قسمت

در ادامه قسمت قبل، بلبل خان برای این‌که بتواند به مرحله بعد بازی سرکاری برود، باید بازی را به چند نفر معرفی کند. او بازی را برای بچه‌های گلدون خان می‌فرستد و آن‌ها هم دوباره میخی می‌شوند. در این موقع است که گلدون خان تصمیم می‌گیرد انتقامش را از برفک بگیرد. بلبل خان که از ترس خانم چمنی پنهان شده، گیر می‌افتد و عمو نوروز همه‌چیز را درباره چوب فضولی به آن‌ها می‌گوید. عمو نوروز به همه توضیح می‌دهد که چوب فضولی باعث می‌شود توی فضای مجازی آدم‌ها اشتباهات جبران‌ناپذیری انجام دهند. و باید آن چوب را شکست. بچه‌های محله گل و بلبل با راهنمایی عمو نوروز چوب فضولی را می‌شکنند.
در این قسمت از محله گل و بلبل، عمو نوروز پیشنهاد می‌کند، چشم و دهان و گوش بلبل خان را ببندند تا دیگر سراغ بازی سرکاری نرود و پیامدهای مخرب آن بیش‌تر نشود. این بدان معنی است که هر چیزی را نباید دید، هر حرفی را نباید گفت و هر چیزی را نباید شنید. ما می‌توانیم از عقل و هوش‌مان برای تشخیص خوب از بد در فضای مجازی استفاده کنیم و این‌گونه از فرزندان‌مان نیز محافظت کنیم. البته خانواده درسا چتر محافظی به نام دنیای درسا دارد که می‌توانیم این امنیت را برای فرزند دلبندمان ایجاد کنیم. تا او درگیر فضاها و یا بازی‌هایی مثل بازی سرکاری نشود.

مشاهده قسمت چهل و یکم محله گل و بلبل2 به صورت کامل

 
مشاهده گلچین قسمت 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب