خلاصه قسمت یازدهم


در ادامه قسمت قبل آقای عزیز مطالبی را با اسم خودش در فضای مجازی منتشر می‌کند. همه محله از او و پست‌هایش تعریف می‌کنند. نیاز خانم و نازخاتون هم دوست دارند ایاز خان و گلدون خان برایشان شعر بگویند. و به شعرهای قشنگ آقای عزیز حسودی‌شان می‌شود. همه مردهای محله به آقای عزیز سفارش شعر می‌دهند و فکر می‌کنند خودش شعرها را می‌گوید. وقتی گیل خان دنبال دفتر شعر می‌گردد آن را پیدا نمی‌کند. همین موقع است که تلفنی به گیل خان می‌گویند دیگران شعرهایش را به نام خودشان در فضای مجازی منتشر کرده‌اند. کل محله تصمیم می‌گیرند آقای عزیز را برای این کار تنبیه کنند...
حق مالکیت محتوا در فضای مجازی موضوعی است که باید آن را رعایت کرد و به فرزندان نیز آن را آموخت. شاید با کپی کردن مطالب دیگران بتوانیم برای مدت کوتاهی محبوب شویم و تحسین دیگران را برانگیزیم اما در نهایت آن اثر متعلق به ما نیست. همه ما باید این مسئله را رعایت کنیم و به فرزندانمان هم بیاموزیم که هرگز مطالب و عکس‌های دیگران را به نام خودشان منتشر نکنند. باید به آنها یاد بدهیم که این کار شبیه دزدی است و همه می‌دانند که دزدی چه کار ناپسندی است. وقتی تمام خانواده و تمام کاربران فضای مجازی خودشان را در مقابل کپی مطالب متعهد بدانند، می‌توانیم فضای مجازی سالمی داشته باشیم.

analysis icon نگاه تحلیلی به قسمت یازدهم

 

مشاهده قسمت یازدهم محله گل و بلبل2

 
 
 
مشاهده گلچین قسمت یازدهم محله گل و بلبل 2
 
 

برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب