آثار منفی شبکه‌‌های اجتماعی بر درس خواندن دانش‌آموزان

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:50

بسیاری از والدین هزینه‌های بسیار سنگینی برای درس خواندن و تحصیل فرزندان خود می‌کنند، آنها انتظار دارند تا با راهی کردن فرزندان خود به مدارس غیرانتفاعی و کلاس‌‌‌‌‌‎‏‎‎‎‌‍‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تقویتی و درسی زمینه‌ی موفقیت و رشد تحصیلی را برای فرزند خود فراهم کنند. اما همیشه این تلاش‌‌‌‌‌‌‌ها و هزینه‌ها به ثمر نمی‌نشیند و افت تحصیلی و عدم موفقیت فرزندان در تحصیل گریبانگیر خانواده می‌شود.
بسیاری از محققان بر این باورند شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی تاثیر زیادی بر این ناکامی‌ها دارند و زمینه‌ساز افت تحصیلی و رفتارهای ناشایست در دانش‌‌‌‌‌‌آموزان است. در ادامه گزارش مستندی از تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر افت تحصیلی دانش آموزان ارائه می‌شود.

بیان مسئله
بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در امتحانات نهایی سال گذشته شرکت کردند که ۸۰ درصد این دانش‌‌‌‌‌آموزان با میانگین نمره ۱۲ قبول شدند برخی از کار شناسان آموزشی افت تحصیلی را پایین بودن کیفیت در آموزش و پرورش می‌دانند اما برخی دیگر جدا از  این مسئله ورود دانش‌آموزان به فضای مجازی و سرگرم‌شدن در شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های اینترنتی را هم بی‌تاثیر بر افت تحصیلی نمی‌دانند.
طبق پژوهش بنیاد علوم رفتاری که از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال ۹۳ بین ۴ هزار و ۶۵۰ نوجوان ۸ تا ۱۴ ساله در تهران، اصفهان، ابهر، رودبار، رشت و کاشان انجام شده است، ۳۰ درصد نوجوانان به بازی‌های رایانه‌ای اعتیاد دارند و وضعیت مالی خانوادگی با بازی‌های پیشرفته ارتباط مستقیم داشته و کودکان خانواده‌هایی که پدر و مادر هر دو شاغل هستند، ۴ برابر بیشتر از کودکان دیگر برای بازی‌های یاد شده وقت مصرف میکنند.
جدیداً نیز شاهد نفوذ بازی اینترنتی «کلش آو کلنز» در میان جوانان و نوجوانان هستیم به طوری که اکثر دانش‌آموزان با بازی اینترنتی  کلش آو کلنز آشنا هستند و در تبلت و گوشی های آنان نصب است اما هنوز آماری  از تعداد کاربران منتشر نشده است. مشاهدات میدانی خبرنگار مهر و سخنان معلمان آنها حکایت از آن دارد که اکثر دانش‌‌آموزان وقت زیادی را صرف این بازی و شبکه‌های اجتماعی که در گوشی‌های تلفن همراه و تبلت نصب شده است، می‌کنند.

نظر معلمان و مدیران
در این ارتباط یکی از مدیران با سابقه دبیرستان دخترانه به خبرنگار مهر، گفت: دلیل پایین بودن میانگین نمرات دانش‌آموزان را نمی‌توان صرفا بی‌کیفتی آموزش دانست. دانش‌آموزان خیلی درگیر فضای مجازی هستند کیفیت کتاب‌‌ها نسبت به گذشته افزایش یافته اما دانش‌آموزان درگیر مسایلی هستند که به کیفیت درس دادن معلم مربوط نمی‌شود.
وی افزود: انگیزه اجتماعی و امید به آینده هم اهمیت زیادی دارد، زمانی بود که دانش‌آموزان صرفا پیشرفت در آینده را علم‌‌آموزی می‌دانستند و تمام هدفشان درس خواندن بود اما اکنون این نگرش تغییر کرده و دانش‌آموزان درگیر مسایل جانبی هستند. آنها خیلی وقت صرف شبکه‌های مجازی می‌کنند و خانواده‌ها به دلیل مشغله زیاد از فرزندان خود غافل هستند و مسئولیت تربیت را بیشتر برعهده مدرسه و آموزش و پرورش می‌دانند. همه آگاهی‌ها را نمی‌توان در مدرسه یاد داد و نیاز به توجه خانواده‌ها هم وجود دارد.
این مدیر مدرسه تاکید دارد تا عنوان درسی جدیدی در زمینه استفاده درست از شبکه‌ها و بازی‌های اینترنتی تهیه شود و در روزهای پنجشنبه به عنوان فوق برنامه به دانش‌آموزان ارایه شود.
ناهید رضایی یکی از معلمان با سابقه مقطع ابتدایی به مهر گفت: استفاده بیش از حد از این بازی‌ها سبب برخوردهای فیزیکی و خشن و تیک‌های عصبی در دانش‌آموزان شده است. البته نمی‌توانیم جلوی پیشرفت تکنولوژی را بگیریم، اما والدین باید اطلاعات جدید را بیاموزند و با مشاوره در خصوص تأثیرات نرم افزارهای ارتباطی و بازی‌های رایانه‌ای سطح آگاهی خود را بالا ببرند. باید والدین با آموزش‌های لازم، در مواجهه با اینترنت مراقب فرزندان خود باشند و جلوی انحرافات را بگیرند.
وی تاکید کرد: آشنا شدن با بازی‌ها و نرم افزارهای جدید برای دانش‌آموزان مفید است، اما بیش از حد وابسته شدن آنها باعث می‌‌شود تا مطالعه آنان کم شود و این تأثیر زیادی بر درس خواندن دارد.
خطرناک‌تر از اعتیاد، استفاده دانش‌آموزان از فضای مجازی است و باید به داد مردم و دانش‌آموزان برسیم این بخشی از سخنان مدیرکل مشاوره و امور تربیتی آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران است.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره راهکارهای آموزش و پرورش برای مقابله با نفوذ بازی‌‌های اینترنتی بین دانش‌آموزان و اعتیاد آنها به این بازی‌ها، گفت: تکنیک و مهارت‌های پیشگیرانه و آموزشی برای انجمن اولیا مربیان و خانواده‌ها در نظر گرفته‌ایم و کارگاه‌هایی را در این ارتباط برگزار می‌کنیم. برای دانش‌آموزان نیز کلاسهای مهارت‌آموزی پیشگیرانه برپا کرده‌ایم.
عیسی مراد تصریح کرد: آنها کاری که آموزش و پرورش برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در میان دانش‌آموزان می‌تواند انجام دهد آموزش، مهارت آموزی و پیشگیری است. هرچه در توان آموزش و پرورش باشد در زمینه پیشگیری، آموزش و مهارت آموزی دانش‌آموزان تلاش می‌کند تا جلوی گسترش آسیب‌های اجتماعی در بین دانشآموزان گرفته شود.
مسئولان وزارت آموزش و پرورش با شبکه‌های اجتماعی موجود مخالف هستند و معتقدند باید شبکه اجتماعی بومی راه اندازی شود. بنابراین حمیدرضا کفاش نیز از راه اندازی شبکه اجتماعی دانش آموزی(شاد) در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ خبر داده و گفته است که دانش‌آموزان موفق و ممتاز در رشته‌های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و علمی با در اختیار گرفتن فضایی آثار خود را در زمینه‌های مختلف به نمایش می‌گذارند و با دانش‌آموزان دیگر ارتباط برقرار می‌کنند.
شبکه اجتماعی (شاد) کاربران خاص خود را خواهد داشت و اکنون مشخص نیست این طرح آموزش و پرورش در جذب دانش‌آموزان موفق خواهد بود یا خیر؟

فرآوری شده در گروه محتوای درسا- علی محمد رجبی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب