انواع روش های کنترل دسترسی کودکان به اینترنت

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:11

حجم زیاد داده های نامناسب و غیر اخلاقی در اینترنت در کنار خطر مجرمین و سوء استفاده کنندگان اینترنتی از کودکان ایجاب می کند تا والدین برای حفاظت و مراقبت از فرزندان خود در فضای مجازی اهمیت بیشتری قائل شوند. نحوه­ی استفاده کودکان از فضای مجازی و محتواهای در دسترس آنها در اینترنت یکی از نگرانی های مهم والدین است. استفاده کنترل نشده از اینترنت می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را متوجه کودکان کند، آسیب هایی مانند:

  • سرقت داده های مهم و حساس شخصی کودکان – کودکان به دلیل عدم آگاهی با روش های سرقت اطلاعات و شیوه حفظ حریم خصوص در فضای مجازی می توانند قربانی مجرمینی شوند که به دنبال جمع آوری این اطلاعات استفاده مجرمانه از آنها هستند.
  • آسیب های جسمی - که به دلیل کم تحرکی کودکان و نشستن های طولانی مدت پشت میز رایانه یا کار با تلفن همراه به وجود می آید.
  • بلوغ زودرس – که به دلیل مواجهه نا خواسته کودک با محتواهای جنسی در اینترنت ممکن است بروز کند.
  • خشونت اینترنتی – که به دلیل دوستی های ناخواسته و اغفال کودک از سوی بزرگسالان و یا سایر همسالان در فضای مجازی به وجود می آید.
  • افت تحصیلی – که به دلیل کاهش تمرکز کودک در کلاس درس، انجام تکالیف درسی و تفکر به وجود می آید.
  • و خطراتی مانند بهره کشی و سوء استفاده جنسی از کودکان، گرفتار شدن در دام فروشندگان مواد مخدر
  • گرفتار شدن در دام عرفان های کاذب، گرفتار شده در دام باندهای شرط بندی، پورنوگرافی از کودکان

برای رفع این نگرانی ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت (ISP) در دنیا اقدام به ارائه روش های متنوعی از خدمات کنترل والدین بر روی بسته های دسترسی به اینترنت به کاربران کرده اند. در ادامه با انواع این خدمات بیشتر آشنا می شوید:

  1. اینترنت پاک :

اینترنت پاک به اینترنتی گفته می شود که استفاده کننده ی آن تنها می تواند به سایت ها، بازی های آنلاین و به طور کلی آدرس های اینترنتی تایید شده از سوی ارائه دهنده دسترسی پیدا کند.

این روش برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید است و می تواند با ضریب اطمینان بسیار بالایی نگرانی های ناشی از دسترسی به محتواهای نامناسب و حضور کودک در شبکه های اجتماعی غیر تایید شده را رفع کند. در این روش که در ایران و از سوی همراه اول ارائه می شود، والدین می توانند با گرفتن کد #251*10* سیم کارت همراه اول کودک و نوجوان خود را به سیم کارت دُرسا تبدیل کنند و از خدمات اینترنت پاک درسا استفاده کنند. در این بسته خدمتی کاربر کودک و نوجوان می تواند با استفاده از جستجوگر درساگرد به اطلاعات و محتوا های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند.

مزیت این روش در این است که به دلیل نظارت صورت گرفته بر روی محتواهای در دسترس کاربر کودک و نوجوان به صورت ناخواسته با داده های نامناسب مواجه نخواهد شد و می تواند از داده های انتخاب شده متناسب با شرایط سنی خود بهره ببرد.

     2. اینترنت قابل نظارت:

در این روش از ارائه اینترنت والدین می توانند با ورود به صفحه مدیریت حساب اینترنت خود خدمت کنترل دسترسی به اینترنت را فعال کنند و متناسب با نیاز کودک خود اقدام به ایجاد لیست سایت های مجاز، لیست سایت های غیر مجاز، پایش (Filtering) دسترسی به محتوای های نامناسب، زمانبندی استفاده و تعیین سطح دسترسی به محتوا و سایت ها بر اساس گروه بندی سنی کاربر کنند.

والدین می توانند با استفاده از صفحه مدیریت حساب اینترنت گزارشی از فعالیت ها صورت گرفته توسط کودک خود را ببینند و چنانچه رفتار مشکوکی دیدن به بررسی آن اقدام کنند.

    3.ارائه نرم افزارهای کنترل والدین:

در این روش که ارائه دهندگان بیشتری در دنیا دارد، شرکت های ارائه دهنده­ی خدمات دسترسی به اینترنت با همکاری شرکت های برتر امنیتی اقدام به ارائه نرم افزارهای کنترل والدین با قابلیت کنترل دسترسی به اینترنت، کنترل محتوا و محدودیت در دسترسی به نرم افزارها، سایت ها و بازی های آنلاین می کنند.

مزیت اصلی این روش در این است که والدین می توانند از یک خدمت مشترک برای استفاده خود و فرزندان استفاده کنند و هزینه های خود را کاهش دهند.

 تهیه شده گروه محتوای درسا - علی محمد رجبی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب