بهترین رویکرد برخورد با کودکان در ارتباط با فضای مجازی

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:50

در دوره‌ای که بخش زیادی از زمان کودکان و نوجوانان با اینترنت، کامپیوتر، تبلت،گوشی‌های هوشمند، کنسول‌های بازی و ... می‌گذرد، نظارت بر فعالیت‌های آنها در فضای مجازی و کار با ابزارهای کامپیوتری به یکی از دغدغه‌های والدین تبدیل شده است.
این نظارت می بایست با برنامه و بر اساس انتخاب درست انجام شود، چرا که بسیاری از فرزندان در مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‎های کار با رایانه از والدین خود جلوتر هستند و چنانچه پدر و مادری بخواهند بدون آگاهی و برنامه به نظارت و کنترل فرزندان اقدام نمایند، قطعاً این کار تأثیرگذاری لازم را نخواهد داشت. از این رو کارشناسان توصیه می‌کنند یک رویکرد متعادل در نظارت بر فعالیت‌های اینترنتی فرزندان انتخاب شود و میزانی از شیوه‌های نظارت و کنترل را انتخاب نمایید که متناسب با سن و آموزش‌‌‌‎‌‌‌‌های دوران کودکی فرد باشد تا بتوان زندگی شاد و ایمنی در فضای مجازی و دنیای دیجیتال برای فرزندان فراهم آورد.

اصل همراهی

ممکن است فرزندان، بهتر از شما فضای مجازی را بشناسند و در آن فعال باشند. سعی کنید که در مورد علائق فرزندانتان در فضای مجازی اطلاعات کسب کنید و در رابطه با نیازمندی‌های متناسب با سن او در فضای مجازی تحقیق کنید (این کار نیاز به جاسوسی و کنکاش در فعالیت‌های کودک ندارد). از آنها بخواهید که به شما توضیح دهند که چگونه کارهای اینترنتی خود را انجام می‌دهند.

اصل ارتقا مهارت

آموزش امور مربوط به فناوری برای کودکان جذاب و سرگرم کننده است و فرزندان برای شخصی که سعی می‌کند در فناوری اطلاعات به روز باشد احترام زیادی قائل هستند و به این مسئله بسیار علاقه دارند. تحقیقاتی که توسط موسسات علمی در کشورهای مختلف انجام شده است نشان می‌دهد که کودکان بسیار علاقه‌مند هستند که والدینشان در مورد اینترنت و فضای مجازی بیشتر بدانند و آنها همچنین بسیار تمایل دارند که در مورد این موضوعات با والدین خود صحبت و گفتگو نمایند.

اصل تفاوت

حس کنجکاوی و میل به افزایش استقلال در همه کودکان مشترک است. اما جدای از این حس مشترک، همه آنها به علت محیطی که در آن بزرگ شده‌اند و عوامل تاثیر‌گذار دیگر در شکل گرفتن شخصیتشان با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین بهترین راهکاری که برای امن نگه داشتن فرزندان در فضای مجازی می‌توان توصیه کرد، این است که هر پدر و مادر با توجه به سن فرزند و شرایط روحی و روانی او شیوه مختص به او را برگزینند و بهترین فرد برای انجام این کار والدین کودک هستند در حالی که بسیاری این اصل مهم را فراموش می‌کنند و نمی‌دانند که هیچ کس نمی‌توانند به اندازه خود آنها به کودک کمک نماید.

راهکارهای عمومی و کلی

فارغ تفاوت‌های معمول در بین خانواده و فرزندان راه کارهایی هستند که رعایت آنها می‌تواند به صورت عمومی برای خانواده مفید باشد، این راه‌کارها می‌تواند بخش مهمی از راه حل‌های والدین برای مراقبت از فرزندانشان باشد و به آنها در کنترل و نظارت موثر بر فرزنذان کمک کند:
۱-  با اعضای خانواده خود همان‌گونه که در مورد مسائل روزمره و عادی صحبت می‌کنید در زمینه فضای مجازی و اینترنت نیز صحبت کنید و آنها را راهنمایی نمایید. از ایجاد محدودیت و قوانین برای فرزندان و نوجوانان در فضای مجازی هراس نداشته باشید.
برخی از سوالات وجود دارد که می‌توانید با جمع‌آوری پاسخ های دیگران، به عنوان یک منبع اطلاعات برای بحث و گفتگو استفاده نمایید:
-    دوستان شما چه فعالیت‌های اینترنتی انجام می‌دهند؟
-    جدیدترین و بهترین وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کنید، چیست؟
-    علاقه‌مندی‌های شما در فضای مجازی چیست؟
-    آیا می‌دانید مزاحمت‌های سایبری چیست و آیا تا به حال تجربه برخورد با این مسئله را داشته‌اید؟ آیا هیچ یک از دوستان شما این تجربه را داشته‌اند؟
-    تا به حال با موضوع یا تصاویر در اینترنت مواجه شده‌‌‌‌ اید که برایتان عجیب، ترسناک و یا ناراحت کننده باشد؟
۲- سعی کنید از فناوری‌های جدید که فرزندانتان استفاده می‌کنند، شما نیز برای تفریح خود استفاده و بکارگیرید. شما می‌‌‌توانید از فرزندانتان بخواهید که در ایجاد یک صفحه در شبکه اجتماعی به شما کمک کند و یا با هم برخی بازی‌های مربوط به کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای را انجام دهید.
۳-  با دوستان، اقوام و دیگر والدین در مورد حفظ امنیت فرزندان در فضای مجازی صحبت کنید و از تجربیات آنها نیز استفاده کنید. ممکن است آنها بتوانند راه کارهای مفید و سودمندی را به شما ارائه نمایند.
۴-  نحوه استفاده از نرم‌افزارهای کنترل والدین بر روی ابزارهای رایانه‌ای و همچنین استفاده از گزینه حفظ حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی را یاد بگیرید. ضمناً از امکانات و گزینه‌های امنیتی Google و سایر موتورهای جستجو استفاده نمایید.
۵-  استفاده از نرم افزارهای کنترل و نظارت بر فعالیت‌های اینترنتی فرزندان که بر روی اقداماتی همچون دانلود فایل و مشاهده محتوای وب سایت‌ها نظارت می‌کند.
۶-  اطمینان حاصل نمایید که فرزندانتان آگاهی و اطلاعات اولیه و پایه در مورد ایمنی در فضای مجازی را دارند برای مثال بر روی لینک داخل ایمیل‌های دریافتی از سوی اشخاص ناشناس کلیک نمی‌کنند، کلمات عبور سخت انتخاب می‌کنند و آنتی ویروس و فایروال سیستم خود را غیر فعال نمی‌کنند.
۷-  به طور منظم و مستمر با فرزند خود در مورد زندگی و همچنین مسائل مرتبط با فضای مجازی صحبت کنید. این مسئله به آنها نشان می‌دهد که چقدر برای شما مهم هستند و میزان علاقه شما به فناوری را به آنها اثبات می‌کند. همچنین باید به آنها بگویید که مراقب رفتارهایی همچون مزاحمت‌های اینترنتی و صفحات پورنوگرافی در اینترنت باشند و باید مسئولیت رفتار خود در اینترنت را بپذیرند.

فرآوری شده در گروه محتوای درسا- علی محمد رجبی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب