تاثیرات مثبت و منفی اینترنت و بازیهای رایانه ای بر سلامت کودکان

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:11

بازیهای رایانه ای و کودک – به دلیل اهمیت سلامت کودکان در جامعه به عنوان پایه ای از سلامت در بزرگسالی و همچنین با توجه به اینکه اینترنت و دنیای مجازی بخش بزرگی از زندگی روزانه کودکان امروزی را تشکیل میدهد پاره ای از تاثیرات مثبت و منفی اینترنت و بازیهای رایانه ای بر سلامت کودکان را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

آسیب شناسی اینترنت

 اینترنت منبع مهمی از اطلاعات، اخبار و سرگرمی هاست؛ اما از آنجا که مطالب اینترنت مانعی برای انتشار ندارند میتوانند بنا بر فرهنگ و سن کاربران، مشکلاتی را ایجاد نموده و سلامتی افراد را به خطر بیندازد. بعضی اطلاعات ممکن است برای کاربران مخصوصا کودکان مناسب نباشند و از انجایی که کاربران اینترنتی میتوانند هویت خود را فاش نکنند خطرهای بالقوه بیشتر خواهند شد، اما آیا این مطلب بدین معناست که نباید از اینترنت استفاده کرد یا به فرزندان اجازه نداد از اینترنت استفاده کنند؟ کاربران در دنیای اینترنت میتوانند تجربه های مثبتی داشته باشند.
 اما در این تجربه نیز مانند هر فعالیت دیگری از جمله رفتن به مدرسه، آشپزی، دوچرخه سواری و مسافرت، مخاطراتی وجود دارد. دنیای اینترنت مانند سایر بخش‌های جامعه از افراد مختلفی تشکیل شده است. کاربران میتوانند بهره های زیادی از اینترنت ببرند اما ممکن است از این طریق مورد سوء استفاده و آزار نیز قرار گیرند و حتی سلامتی­شان به خطر بیفتد.
اما از دیگر سو تاثیرات منفی نیز وجود دارد که درصورت توجه نکردن به آن، سلامت این نسل و در نهایت سلامت جامعه را به خطر خواهد انداخت.کودکان در هنگام بر خط ( آن لاین ) بودن، با خطرات گوناگونی مواجه اند.

برخی از این خطرات چنین است:

 • قرار گرفتن در معرض منابع غیر مناسب
 • تبلیغ مواد مخدر، الکل، سیگار و خطرات روانی
 • معضلات حقوقی و مالی مبنی بر دسترسی کودکان به شماره کارت اعتباری والدین
 • تجاوز به حریم خصوصی
 • کاهش استعدادهای نهفته کودک
 • سوء کاربری از اتاق های گفتگو یا چت روم ها

اینترنت و بازی و سرگرمی

اگرچه بازی و سرگرمی یکی از نیازهای اساسی برای تخلیه هیجان و رشد خلاقیت های ذهنی به شمار میرود، اما تاثیر بازیهای خشن یا استفاده بیش از حد از این سرگرمی ها، علاوه بر ایجاد مشکلات روحی، عدم توانایی در مهار کردن تمایلات، ایجاد بی ارادگی و تنبلی، مشکلات جسمانی نیز برای کودکان در حال رشد ایجاد میکند که مشکلات بینایی ناشی از تمرکز و نزدیکی با نمایشگر رایانه، صدماتی که به سامانه اسکلتی در اثر نشستن طولانی و نامناسب وارد میشود و چاقی از آن جمله است. در حالیکه بازیهای رایانه ای سلامت محور، با رعایت اصول سلامتی خواهد توانست در آموزش سلامت جامعه نقشی مهم داشته باشد.

آثار منفی بازیهای رایانه ای بر سلامت جسمی کودکان:

امروزه با رشد فزاینده بازی های رایانه ای ، میلیونها کودک و نوجوان در سراسر جهان با رویگرداندن از بازی های پر تحرک و شادی آفرین، ساعت ها مانند مسافری یکه و غریب بی هیچ همراهی وارد دنیای بازی های بی انتهای رایانه ای شده و در نهایت با چشمانی برافروخته و لب و لوچه های آویزان با تذکرات مکرر والدین آن را رها می کنند.

برخی آثار منفی بازی های رایانه ای بر سلامت کودکان:

 • کندی رشد جسمانی
 • ضعف توان بینایی و خستگی چشم
 • آسیب های مفصلی
 • اختلال گوارشی
 • آسیب های پوستی
 • ایجاد تهوع و سرگیجه
 • چاقی
 • منزوی کردن کودکان و نوجوانان
 • افت تحصیلی
 • اعتیاد
 • تقویت حس پرخاشگری
 • رفتارهای تهاجمی
 • کم توجهی
 • تیک های عصبی

بازیهای رایانه ای که هیچ جنبه آموزشی ندارند و کودکان را با صحنه های خشن سرگرم میکنند برای کودکان بیش فعال که کنجکاوتر هستند مخرب است و میزان توجه و تمرکز آنها را کاهش میدهد.

بازیهای رایانه ای تعاملات و مهارت های اجتماعی کودک را کم میکند.

بهتر است به فن آوری اطلاعات مانند هر فن آوری نوین و جدید؛ با کاربری مناسب و سود کاربری نگاه نمود و سعی نمود که کاربری مناسب را به جامعه آموخت.نظام سلامت میتواند با بسترسازی و ایجاد فضای مناسب، نسبت به توسعه کاربری اینترنت در حوزه سلامت اقدام نماید. بسترسازی اولیه محتوای مفید سلامت، حمایت از وبگاه ها و خدمات سلامت الکترونیک، تدوین قوانین نظارت بر فضای مجازی،ایجاد سازوکارهای برخورد قانونی با وبگاه‌های بر هم زننده سلامت جامعه و مهمتر از همه فرهنگ سازی استفاده از اینترنت برای خانواده خواهد توانست نقشی مهم در ارتقای سواد سلامت جامعه داشت.
همچنین دست اندر کاران نظام سلامت باید با حمایت از ساخت بازیهای رایانه ای سلامت محور، اصول و مبانی سلامت را از طریق بازی در اختیار جامعه قرار دهند و تلاش نمایند تا با ارائه راهکار به سازندگان بازی‌های رایانه ای، اصول استفاده از بازی‌های رایانه ای را برای کاربرانشان نهادینه نمایند.

تهیه شده گروه محتوای درسا - علی محمد رجبی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب