تاثیر ابزارهای کنترل والدین در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر

سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 13:27

نوجوانان یکی از آسیب‌پذیرترین قشرهای جامعه در مواجهه با دعوت همسالان و یا گروه‌های دیگر به مواد مخدر هستند، این مواجهه در فضای مجازی به شدت در حال افزایش است و نگرانی‌هایی را به شدت افزایش داده است، چراکه استفاده بیش از 53 درصد از کاربران ایرانی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و حضور 130 دقیقه­‌ای آنها به طور میانگین در این فضا نشان می‌دهد که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تبدیل به یکی از مهمترین بسترهای تعامل انسانی در ایران و جهان شده است. به طوری که برآوردها نشان می‌دهند 57 درصد جوانان ایرانی اطلاعات خود را از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی کسب می‌کنند.این ظرفیت در فضای مجازی تهدیداتی بسیار جدی را متوجه نوجوان در حوزه مواد مخدر نموده است. سهولت تبلیغ، ترویج و فروش مواد مخدر در شبکه‎های اجتماعی و افزایش آموزش شکل‎های مختلف مصرف مواد در شبکه‌های اجتماعی و صفحات مرتبط با مواد مخدر، نوجوانانی را که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پرسه می زنند تهدید می‌کند.تجربه مصرف مواد مخدر در سنين نوجواني و جواني دلايل متفاوتي دارد. بعضي از اين علل مربوط به دوران رشد اين گروه مي‌باشد. نوجوانان در اين دوران در پي كنجكاوي و يافتن هويت شخصي، با مسائل متعددي در زندگي مواجه شده و در معرض انواع مختلف مواد اعتيادآور قرار گرفته و توجه‌شان به اين گونه مواد جلب مي‌شود.یکی از محیط‌هایی که نوجوانان و جوانان اولین تجربه‎های خود در مواجهه با مواد مخدر و الکل را تجربه می‌کنند، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی است، افزایش حضور فروشندگان مواد مخدر و تبلیغ انواع مواد مخدر و آموزش شیوه‎های استعمال آن در شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان به یکی از نگرانی‌های اجتماعی تبدیل شده است.

تجربه تاثیر فضای مجازی بر گرایش نوجوان به مصرف مواد مخدر در سایر کشورها

این نگرانی تنها مخصوص کشور ما نیست؛ دانشمندان مرکز ملی اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر در دانشگاه کلمبیا با تحقیق بر روی بیش از ۲۰۰۰ نوجوان بین ۱۲ تا ۱۷ سال دریافتند، آنهایی  که روزانه مدتی را در شبکه‎های اجتماعی اینترنتی می‎گذرانند ۵ برابر بیشتر از افراد دیگر احتمال روی آوردن به اعتیاد دارند. همچنین این افراد سه برابر بیش از دیگران احتمال مصرف الکل دارند. احتمال سیگاری شدن این افراد هم دو برابر بیشتر از بقیه است.

علل رشد تاثیر مواد مخدر بر گرایش نوجوانان به مواد مخدر

برخی منابع تحقیقاتی 10 علت اول شروع مصرف مواد مخدر در بين نوجوانان و جوانان را 1- كنجكاوي، 2- كسب لذت، 3- رفع مشكلات روحي، 4- تفريح، 5- فشار دوستان، 6- رفع درد، 7- كارسنگين، 8- اختلافات خانوادگي، 9- رفع مشكلات جنسي و 10- در دسترس بودن مواد مخدر می‎دانند. در این بین نکته قابل تأمل این است که اگر جوان یا نوجوانی به هر کدام از دلایل بالا بخواهد اقدام به آشنایی با مواد مخدر و یا شروع به مصرف کند، شبکه‌های اجتماعی می‎توانند به دلایل متعددی مانند گمنامی، امکان دسترسی آسان به سرشاخه‎ها و مخفی ماندن از نگاه والدین، اولین گزینه برای تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان جامعه ای باشد که به طور میانگین 130 دقیقه از اینترنت و شبکه‎های اجتماعی استفاده می‌کند.

نقش ابزارهای کنترل والدین در پیشگیری از گرایش به مواد مخدر در نوجوانان

یکی از اقدامات مهمی که والدین می‎توانند در کنترل این وضعیت انجام دهند استفاده از ابزارهای کنترلی و اینترنت پاک در کنار آموزش مهارت‌های رفتاری به نوجوانان در فضای مجازی است.ابزارهای کنترل والدین به پدر و مادر کمک می‎کنند تا دسترسی نوجوانان به اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارها را تحت کنترل درآورند و از مواجهه‌ی ناخواسته و کنترل نشده فرزندان با صفحات حاوی تشویق به استعمال مواد مخدر و فروشندگان و یا سایر کاربرانی که ممکن است دارای روحیات پرخطر در خصوص مصرف مواد مخدر باشند جلوگیری نمایند

ابزارهای کنترل والدین با قابلیت‎های زیر این امکان را فراهم می‌کنند:

Time Limits

این قابلیت می‌تواند زمان دسترسی کاربر به کامپیوتر و همینطور اینترنت را در روزها، هفته‌ها و یا ماه‌های مشخصی محدود کند. مثلاً می‌تـوان مشخص کرد که نوجوان هــر روز چنـد ســاعت مجـــاز بـه استفـاده از اینتـرنت است و یـا چـه روز‌هایـی از هفته حـق استفـاده از کامپیوتـر خود را دارد. واللدین می‎توانند از این قابلیت برای محدود کردن دسترسی نوجوانان به اینترنت و شبکه‌های مجازی در طول شب و ساعات حضور در مدرسه استفاده کنند.

Programs

این قابلیت می‌تواند مشخص کند که کاربر اجازه اجرای کدام یک از برنامه‌ها و یا بازی‌های موجود در کامپیوتر را در چه زمان‌هایی داراست.

System/Security

این قابلیت تعییـن می‌کند کـه چـه بخش‌هایی از سیستـم عامـل در دسترس کاربر قرار گرفته و چه بخش‌هایـی از دید او مخفی باشند، مثلاً حق پاک کردن فایل‌ها و یا تغییر آنها را نداشته باشد

Internet

این قابلیت مخصوص فیلتـرینـگ اینترنت است به صورتی که می‌توان در آن لغات نامناسب را انتخاب و مشخص کرد که اگر وب سایت باز شده توسط کودک و یا نوجوان شامل یکی از این لغات بود وب سایت، بسته شده و یا به وب سایت دیگر منتقل شود.

Folder Lock

پوشه‌هایـی که مخصوص والدین است و نمی‌خـواهند کودک یـا کاربـران دیگر آنها را مشاهده و یا دستکاری کنند، در فهرست این قسمت قرار می‎گیرد.

Log Files

این قابلیت می‌تواند والدین را از زمان و چگونگی استفاده کودکان از کامپیوتر مطلع کند و چنانچه کودک یا نوجوان به محتواهای نامناسب دسترسی داشته و یا تلاش برای دسترسی کرده است آنها را متوجه کند.

نتیجه‌گیری

استفاده درست و بجای از ابزارهای کنترل والدین بر روی کامپیوتر و گوشی هوشمند کودکان و نوجوانان می‌تواند تا حدود زیادی آنها را از مواجهه ناخواسته و تماس مستمر با محتواهای نامناسب و به خصوص تحریک‌کننده در خصوص مصرف مواد مخدر در امان نگاه دارد و زمینه را برای استفاده درست از فضای مجازی فراهم کند.

تهیه شده گروه محتوای درسا - علی محمد رجبی


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب