توصیه‌های استفاده کودکان از تلفن همراه

سه شنبه, 23 آذر 1395 ساعت 13:11

توصیه‌های استفاده کودکان از تلفن همراه – کودکان زیر پنج سال تقریبا در سراسر جهان، پیش از راه رفتن و سخن گفتن، ضربه زدن به دکمه‌ی صفحه‌های لمسی تبلت و تلفن‌های هوشمند را یاد می‌گیرند (لس آنجلس تایم). شاید بتوان گفت تلفن های همراه هوشمند و تبلت جزئی از زندگی کودکان و نوجوانان شده است. بازی ها و برنامه های مختلف، به راحتی در اختیار فرزندان قرار می گیرد و دسترسی به اینترنت بر روی گوشی های تلفن با سرعت زیاد فراهم شده است.والدین از محتوای بازی‌ها و برنامه ها اطلاع کافی ندارند. امکان نظارت بر محتوای اینترنت نیز بدون استفاده از ابزارهای فنی وجود ندارد و مشغله های زندگی مزید بر علت شده اند و والدین امکان نظارت مستمر و دائمی بر فرزندان خود را از دست داده اند.چاقی و کم تحرکی به مشکلی فراگیر در بین کودکان و نوجوانان تبدیل شده و والدین شاهد افت تحصیلی فرزندان، مشکلات رفتاری و اخلاقی ناشی از استفاده ی غیر صحیح از فضای مجازی توسط فرزندانشان هستند.

سوالات مهم

  • اما راه حل چیست؟
  • آیا می توان کودکان و نوجوانان را از دسترسی به این فناوری ها منع کرد؟
  • آیا والدین می توانند در تمام اوقات نظارت کامل و مستمری بر فرزندان داشته باشند؟

استفاده کودکان از تلفن همراه

پاسخ صحیح به این سؤالات و عامل رفع نگرانی چیزی نیست جز افزایش مهارت و آگاهی والدین و فرزندان در استفاده درست، سالم و امن از تلفن همراه. والدین می توانند با رعایت نکات زیر تا حد بسیار زیادی جلوی آسیب­ها و مخاطرات ناشی از استفاده فرزندان از اینترنت و گوشی‎های هوشمند را بگیرند.بسیاری از والدین معتقدند باید خیلی زود کودکانشان با تلفن های هوشمند و تبلت آشنا شوند، چرا که دنیای آینده، دنیای فناوری اطلاعات است. اما کارشناسان معتقدند که هر ابزاری باید در زمان و موقعیت مناسب در اختیار کودک قرار گیرد و دسترسی زودتر از موعد کودک به تلفن همراه آسیب های جبران ناپذیری به دنبال دارد.

برنامه استفاده کودکان از تلفن همراه هوشمند

یک روند درست و مناسب برای در اختیار داشتن تلفن همراه این است که کودکان تا قبل از ورود به مدرسه از تبلت های مشترک خانوادگی استفاده کنند. تبلت هایی که سیم کارت ندارند و دسترسی آنها به اینترنت محدود شده است. مشترک بودن نیز به این خاطر است که کودک احساس مالکیت کامل نکند و پدر و مادر بتوانند به راحتی استفاده از آن را کنترل کنند.کودکان دبستانی از تلفن های همراه معمولی استفاده با سیم کارت های مخصوص کودک استفاده کنند تا امکان نظارت و کنترل بر آنها وجود داشته باشد. در این محدوده ی سنی والدین می توانند مهارت های لازم دسترسی به اینترنت را با استفاده از رایانه های خانگی و رعایت نکات مرتبط با آن به کودک بیاموزند.

پس از این مرحله کودک، آماده در اختیار داشتن تلفن همراه هوشمند می شود، تلفن همراه مجهز به سیم کارت کودک و ابزارهای نظارت والدین تا امکان کنترل استفاده و نظارت بر رفتار فرزند برای والدین وجود داشته باشد.در همه این مراحل استفاده از ابزارهای کنترل والدین می تواند به پدر و مادر برای تعیین برنامه‌هایی که فرزندشان اجازه دسترسی دارند، به همراه زمان‌بندی استفاده از هر برنامه کمک کند.نرم‌افزارهای امنیتی یکی دیگر از الزامات استفاده از تلفن های هوشمند است. استفاده از نرم افزارهای امنیتی اصلی و به روزرسانی همیشگی آنها کاربران را از تهدیدات تازه حفظ می کند.


برگزاری 7 دوره آموزشی «کودک و فضای مجازی» ویژه اولیاء و مربیان

به گزارش روابط عمومی زیست بوم مجازی درسا، استفاده از فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است و در چنین شرایطی سواد رسانه و در نگاهی تخصصی‌تر، سواد فضای مجازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری هم دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را مطالبه کرده اند. ایشان در یکی از دیدارهای خود با فرموده بودند که اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد.

علاوه بر این، مسئولان مختلف کشور نیز این موضوع را قابل توجه عنوان کرده و دغدغه های خود را در وهله نخست به عنوان اولیای فرزندانی که در معرض تهدیدات و آسیب های فضای مجازی قرار دارند، بیان کردند. برای مثال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری این نکته که اکنون خودش پدر یک فرزند بوده و از فضای نگرانی های والدین نسبت به امکانات در دسترس فرزندان با اطلاع است، اذعان کرد: با وجود اینکه نگرانی والدین در یک کفه و دغدغه مجریان هم در کفه دیگر وجود دارد، اما اطلاع رسانی کافی در خصوص مجموعه ای که به طور اختصاصی این کارها را انجام می دهد وجود ندارد و بسیاری از والدین درسا را نمی شناسند.


ادامه مطلب